Trzęsak pomarańczowożółty (Tremella mesenterica)

Trzęsak pomarańczowożółty (Tremella mesenterica Retz.) to efektowny grzyb, który w zimowym lesie przyciągnie spojrzenie nawet lekko roztargnionego spacerowicza. Jest pospolity w całej Polsce, a i kosmopolita z niego niezły, bo z kontynentów tylko Antarktydą wzgardził.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Jak widać nie każdy grzyb musi mieć trzonek i nóżkę - można mieć bardzo atrakcyjną plechę w innej formie.
Co ciekawe polska nazwa trzęsak obowiązuje zaledwie od 2003 roku. Wcześniej ten sam gatunek występował w atlasach i literaturze fachowej jako móżdżak, galaretowiec, kisielec oraz trzęsidło. Galaretowiec i kisielec moim zdaniem pasowały całkiem dobrze. Móżdżak średnio - zależy od stopnia pofałdowania, bo bywają różne.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Trzęsaka zlokalizujemy na opadłych gałęziach niektórych drzew liściastych - dębu, buka, jesionu. Jednak nie rośnie on w ścisłym znaczeniu "na" butwiejącym drewnie, a pasożytuje na innym grzybie - powłocznicy. Kilka gatunków powłocznic rośnie właśnie na różnych opadłych gałęziach, a dopiero na nich rosną trzęsaki, które są zatem grzybami nagrzybnymi.
Trzęsak pomarańczowożółty nie jest niejadalny, jednak nie ma żadnych walorów smakowych a i nieco galaretowata konsystencja dla większości konsumentów jest po prostu mało atrakcyjna. Chińczycy znaleźli jednak niszę kulinarną dla tego grzyba - w książce Food Plants of China autorstwa Shiu-ying Hu wymieniany jest jako składnik wegetariańskiej zupy chłodzącej, w której łączony jest z nasionami lotosu, cebulkami lilii i jujubą.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Trzęsaka wypatrzyłam podczas nieco wcześniejszego niż zwykle sylwestrowego spaceru z psem. Nie wzięłam ze sobą aparatu, więc 1 stycznia powtórzyłam tę samą trasę - tym razem już z aparatem fotograficznym. Spieszyło mi się troszkę, gdyż trzęsaki z czasem bledną i zaczynają się rozpływać.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Wesółka, Dolny Śląsk, Polska, 1 stycznia 2024
Wesolka, Lower Silesia, Poland, taken 1st January 2024
Camera: Lumix DMC-FZ1000