Święty Jan Nepomucen #1 Wrocław

Nepomuk #nepomuk - to figura świętego Jana Nepomucena. Ten czeski święty, męczennik, patron Pragi, jeziutów, dobrej spowiedzi i spowiedników ma wyjątkowo wiele przedstawień figuralych. Posągi świętego Jana Nepomucena spotkać można od Włoch po Litwę, a najwięcej jest ich w Czechach oraz na Dolnym i Górnym Śląsku. Święty miał strzec przed powodziami, dlatego jego figury umieszczano często na mostach.

Święty Jan Nepomucen przedstawiany jest zwykle w stroju kapłańskim: w sutannie, rokiecie (komży biskupiej), birecie na głowie. W ręku trzyma krucyfiks lub/i palmę męczeńską. Tajemnicę spowiedzi wyraża często również gest palca przyłożonego do ust. W malarstwie i rzeźbie powracają również atrybuty takie jak książka, klucz, kłódka, zapieczętowany list, pieczęć, most (według legendy został zrzucony z mostu do Wełtawy), woda lub zamek. Głowę świętego często zdobi wieniec z pięciu gwiazd - każda odpowiada jednej literze słowa "tacui" (milczałem).

Jeżeli podczas wycieczek, podróży, spacerów napotkacie figurę świętego Jana Nepomucena, to zachęcam do zrobienia jej zdjecia i zamieszczenia posta z tagiem #nepomuk. Może uda nam się stworzyć największą bazę nepomuków?

Tyle tytułem wstępu. Do dzieła!


Święty Jan Nepomucen na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Najbardziej znaną wrocławską figurę świętego zaprojektował Christophorus Tausch a wykonał Johann Georg Urbansky. Prace nad barokową rzeźbą, która kosztowała 2049 florenów trwały od 1730 do 1732 roku. Wraz z Urbanskym pracowali Johann Albrecht Siegwitz i Johann Adam Karinger. Pomnik ten stoi przed kolegiatą pw. Krzyża Świętego. Jest największy na świecie.
Całość jest wykonana z piaskowca i ma 9,5 metra wysokości. Na cokole przozdobionym postaciami małych aniołków i anielskimi atlantami przedstawiono cztery sceny z życia świętego. Postać świętego wyobrażonego w wieńcu z pięciu gwiazd i w stroju kapłańskim z krucyfiksem uniesionym w lewej dłoni również otaczają aniołki.


Święty Jan Nepomucen przy kościele św. Macieja we Wrocławiu

O dziesięć lat starsza jest nieco mniejsza figura świętego przy kościele św. Macieja. Ukończoną w 1723 roku rzeźbę również wyrzeźbił Johann Georg Urbansky (według projektu prawdopodobnie Tauscha).
Na cokole umieszczona jest inskrypcja fundacyjna, a ponad nią kartusz ze sceną zrzucenia świętego do Wełtawy.
Święty w stroju kapłańskim otoczony przez aniołki trzyma w ramionach okazały krucyfiks, na który spogląda.