Sudamek szczawiak (Lythria cruentaria)

Kropelka barw prosto z lasu równikowego na polskich nieużytkach? Dlaczego nie. Drobne motyle kojarzą nam się głównie z dyskretnym ubarwieniem, ale są również tak fantazyjne gatunki jak sudamek szczawiak (Lythria cruentaria).


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Motyl należy do rodziny miernikowcowatych (Geometridae). Jest niewielki, rozpiętość skrzydeł to około 20-24 mm. Siedzący motyl ma długość około 10 mm. Nie wiem, skąd wzięła się nazwa sudamek, ale szczawiak dlatego, że gąsienice żerują na szczawiu. Dorosła samica na zdjęciu siedzi na krwawniku pospolitym. Samicę od samca odróżnić łatwo - po czułkach. Samice mają czułki "zwyczajne" - niezbyt grube, nitkowate, a samce mają czułki szerokie i grzebykowate - jak piórka.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Sudamek szczawiak jest motylem (a właściwie dzienną ćmą) licznym i pospolitym w całej Polsce. Jednak osobnicze wahania ubarwienia są dość duże, stąd czasem wrażenie, że obserwujemy kolejne i kolejne gatunki. Kolor podstawowy skrzydeł może być różny - żółty, jasnobrązowy, oliwkowozielony. Paski na skrzydłach mogą być intensywnie szkarłatne, malinowe, różowe do jasnoróżowych, przy czym czasem kombinacja kolorów tła i pasków sprawia, że nie odcinają się one zbyt wyraźnie od siebie. Paski są zawsze trzy, dwa tylne zazwyczaj stykają się i tworzą szerszy pas. U sudamka szczawiaka ten dalszy pas sięga od jednej do drugiej krawędzi skrzydła, a jest jeszcze sudamek purpurek, u którego ten pas (lub dwa węższe paski) nie sięgają do tylnej krawędzi.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Sudamek szczawiak (Lythria cruentaria), samica, Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 4 sierpnia 2023
Lythria cruentaria, female, Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 4 August 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000