Spachacz zielonawy (Micrommata virescens)

Spachacz zielonawy (Micrommata virescens) to niewielki pająk z rodziny spachaczowatych (Sparassidae) - jedyny taki w Europie, więc mówimy 'spachacz' i wiadomo o kogo chodzi. Jak to u pająków bywa, samice są większe (ciało ma długość 10-15 mm), a samce mniejsze (do 10 mm). U tego gatunku dymorfizm płciowy jest wyraźny - nie potrzebujemy dwóch osobników do porównania wielkości, bo samce na odwłoku mają rdzawy, brązowawy, czerwonawy pasek wzdłuż, a samice mają taki wrzecionkowaty rysunek w odcieniach zieleni. Ergo - do poniższych zdjęć pozuje pani spachaczowa.

Piękne ma oczy, silne odnóża. Pozwala to łatwo wywnioskować, jak prowadzi tryb życia - otóż nie buduje sieci, a aktywnie poluje. Ciekawostką jest to, że równie zwinnie porusza się w każdym kierunku, więc nie zawsze skręca lub zawraca - po co tracić czas na manewry, gdy równie szybko można biec bokiem. Potrafi również skakać.

Spachacze zasadniczo zamieszkują obrzeża lasów i łąk. Okazuje się, że do takiej kategorii zalicza się również moje osiedle (jeszcze nie w pełni zabudowane) i spachacza można spotkać po prostu na chodniku.

Samice opiekują się kokonem z jajami (który umieszczają w osłonce z liści niewysoko nad ziemią) a później również potomstwem, które oddala się od rodzicielki dopiero po pierwszej wylince.

Na koniec prośba. Nie wierzcie portalom, które z prawie każdego stawonoga są w stanie zrobić mordercę i zwyrodnialca. "Uwaga na zielone pająki!", "Wygląda niepozornie, ale spotkanie z nim może być bolesne. Ten tropikalny pająk żyje w Polsce". To jest zupełnie zwyczajny pająk. Może ukąsić - ma szczękoczułki (chelicery), więc może. Ja też przy odrobinie fantazji mogę kogoś pokąsać, ale w przypadku zagrożenia - podobnie jak spachacz - wybiorę ucieczkę. Spachacz kąsa naprawdę w ostateczności i uwalnia wprawdzie jad, ale nie jest on szczególnie mocno toksyczny, znacznie bardziej dotkliwe jest dla człowieka pokąsanie przez meszki.
Gdy zatem zauważycie spachacza w domu, spokojnie odłóżcie kapeć, odstawcie odkurzacz. Wystarczy wynieść go do ogródka w pudełku po lodach.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Spachacz zielonawy (Micrommata virescens), samica, Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 24 czerwca 2022
Green huntsman spider (Micrommata virescens), female, Twardogora, Lower Silesia, Poland, taken 24 June 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000