Śnieżynki z papieru. Konkurs kreatywny

Dziś proponuję ozdoby najłatwiejsze z łatwych. Są to papierowe śnieżynki, do wykonania których potrzebujemy tylko papieru i nożyczek. W moim domu są to ozdoby absolutnie obowiązkowe i w mniemaniu moich dzieci tradycyjne, bo młódź nie pamięta świąt bez śniegowych gwiazdek.

konkurs.jpg

Śnieżynki mogą należeć do kategorii 3 x R (recycling, reuse, remake), ponieważ do ich wycięcia nadają się niepotrzebne już arkusze papieru zadrukowanego tylko częściowo albo strony pomięte, nieprawidłowo wciągnięte przez drukarki i kserokopiarki. Dziś wycinałam z trzech stron A4 bloku rysunkowego, który niechcący pogniótł się trochę w szkolnym plecaku.

IMG_6838.JPGIMG_6840.JPG
IMG_6841.JPGIMG_6843.JPG

Powyższe zdjęcia przedstawiają etapy domowej produkcji śnieżynek. Potrzebujemy kwadratów papieru, dlatego prostokątne arkusze składamy od dowolnego rogu i odcinamy powstałe podwójne trójkąty. Można również korzystać z kwadratowych karteczek sprzedawanych w bloczkach.
Przycięte mniejsze i większe kwadraty składamy - pierwsze złożenie przebiega po przekątnej. Drugie złożenie przebiega wzdłuż dwusiecznej kąta prostego powstałego trójkąta. Trzecie i ostatnie złożenie (w strzałkę) wymaga trochę wprawy, ale nie martwcie się - to nie origami, można poprawiać. Po dwóch wcześniejszych złożeniach otrzymujemy znów trójkąt prostokątny (tyle, że mniejszy). I teraz jego kąt prosty należy podzielić okiem na części po 30 stopni i tak właśnie na trzy złożyć kształt strzałki. Niepotrzebne wystające "dzioby" odcinamy nożyczkami. Mam nadzieję, że poniższy rysunek nieco rozjaśnia ten geometryczny akapit.

form.jpg

Teraz możemy puścić wodze fantazji. Powyżej narysowałam kilka przykładów nacięć naszych "kawałków tortu". Żółte fragmenty wycinamy i odrzucamy, starając się przy tym nie przeciąć białych fragmentów, które powinny zachować ciągłość. Z małych poskładanych kwadratów zwykle wycinam mniej skomplikowane śnieżynki, z dużych udaje się wyciąć bardziej złożone wzory.

IMG_6844.JPGIMG_6845.JPG

Kolejny etap to rozłożenie i wyprasowanie śnieżynek. Można to zrobić na dwa sposoby. Powyżej śnieżynki z ubiegłego roku, które w międzyczasie "prasowały się" pomiędzy stronami książki.

IMG_6847.JPGIMG_6848.JPG

A tutaj śnieżynki dziś wycięte i wyprasowane żelazkiem. Papier prasujemy na dość twardej powierzchni podkładając niezbyt gruby i gładki ręcznik. Powyższe zestawy wycięłam z dwóch arkuszy A4. Jak widać z każdego arkusza powstaje jedna śnieżynka bardzo duża i dwie średnie.

IMG_6849.JPG

A te śnieżynki powstały z trzeciego arkusza A4, który najpierw złożyłam na pół i rozcięłam. Powstały dwie śnieżynki duże i cztery małe. A trzech arkuszy uzyskałam zatem 12 śnieżynek w czterech rozmiarach.
I jeszcze jedna uwaga. Zapewne każdy wycinał w przedszkolu lub szkole papierowe serwetki. Jak sprawić, aby nasze śniegowe gwiazdki wyglądały jak śnieżynki, a nie jak serwetki? Otóż należy dość głęboko wcinać złożony papier od strony przyszłego obwodu gwiazdki - wówczas zaznaczą się jej poszczególne ramiona. No i śmiało wycinać spore kawałki papieru - dzięki temu śnieżynka nabierze pożądanej lekkości.

IMG_6850.JPGIMG_6851.JPG

A na koniec sposób wykorzystania śnieżynek. Jak widać powyżej, nie mam w domu firanek, a świąteczne okno, to ośnieżynkowane okno. Wycięte gwiazdki przyklejam odrobinką białego kleju szkolnego (wystarczy nanieść go w trzech miejscach na ramionach dużych gwiazdek, a w małych tylko na środek). Klej szkolny pozwala łatwo oderwać ozdoby po świętach i bardzo łatwo zmywa się każdym płynem do mycia szyb.

Śnieżynkami można również ozdabiać drzwi, lodówkę, szafy i szafki, ale moim zdaniem najlepiej wyglądają na szybach okiennych.

Wesołego dekorowania!