Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.)

Natrafiłam dziś na piękne siedlisko śnieżyczek przebiśniegów. Spotkanie to było nieco spóźnione, bo śnieżyczki zaczynają już przekwitać (dolnośląskie ciepłoty - na spacerze byłam bez kurtki, w swetrze). Udało się jednak w nieco bardziej cienistych miejscach za pniami drzew znaleźć kilka kwiatowych modelek w pełnym rozkwicie.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.) należy do rodziny amarylkowatych - absolutnej czołówki urody kwiatów. Nazwa łacińska to osobliwy miks greki i łaciny. Galanthus można z greckiego przełożyć jako "mlekokwiat" lub "mleczny kwiat", a nivalis to z łaciny "śnieżny". Nazwę nadał sam Linneusz.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Wypatrzone przeze mnie podczas spaceru siedlisko jest antropogeniczne - to dawny cmentarz, pradopodobnie ewangelicki, przynależący niegdyś do wsi Moszyce (Muschlitz). Oznaczony (Khf) jest zarówno na mapie z 1887 jak i z 1938 roku. Od wielu lat nie ma tam już śladów po nagrobkach. Rośnie barwinek i piękne okazy bluszczu pospolitego.

Photo: @bowess CC BY-SA 4.0Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Śnieżyczki przebiśniegi są chronione - obecnie częściowo, ale dla przeciętnego spacerowicza oznacza to dokładnie tyle, co w przypadku ochrony całkowitej - nie zbierać, nie deptać, nie niszczyć, nie wyrywać kępy do własnego ogródka. Zresztą w każdym centrum ogrodniczym można niedrogo zakupić odmiany ogrodowe.


Photo: @bowess [CC BY-SA 4.0](https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.), Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 22 marca 2023
Snowdrop (Galanthus nivalis L.), Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 22 March 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000