Sałatka majowa kwiatowo-szczawiowa

Konkurs kulinarny (7) - Dowolna sałatka


Sałatki kwiatowej nie zdążyłam przygotować w edycji dań kolorowych. Szalona dolnośląska wiosna sprawiła, że pierwsze fiołki przekwitały dosłownie w oczach, a miały być one ważnym składnikiem sałatki. Ale nic straconego. Zapalony kwiatożerca znajdzie jadalne kwiaty właściwie w każdym ciepłym miesiącu. Sałatka w zasadzie jest typowa dla maja, ale kto wiośnie zabroni zrobić maj w kwietniu? Fiołki wonne przekwitły, ale w pełnym rozkwicie są już fiołki trójbarwne (bratki polne) i oczywiście lilaki zwane bzami. Ich kwiatów dziś użyłam.

Dziękuję Ewie za świetny wpis o botwince i dzikorosnących w Grecji liściowych roślinach jadalnych. To podsunęło mi parę pomysłów na nowy sezon ogródkowy i uprawę kilku liściodajnych warzyw. Szczaw natomiast mam w ogródku od zawsze. Poza rabatami nie wyrywam go, ale również nie pielęgnuję jakość szczególnie. Starsze i niesmaczne już liście kosimy kosiarką lub podkaszarką jak i pozostałe wybujałe rośliny naszego niby-trawnika. Sałatę mam już własną - ze skrzynek i inspektu.
Tak więc niezależnie od pośredniej sugestii pewnego pana posła jemy szczaw, kwiaty, mirabelki oczywiście też. Polecam próby!

konkurs.jpg

Kilka słów o jadalności dostępnych właśnie teraz kwiatów. Pewniakiem nawet dla botanicznych laików są bratki i fiołki (wyjątek jest jeden - fiołek alpejski jadalny nie jest, ale to tak naprawdę cyklamen, a nie żaden fiołek no i roślina doniczkowa). Wprawdzie te wczesnowiosenne już przekwitły, ale zakwitają coraz to kolejne gatunki. Wszyscy je znają a ich smak jest naprawdę przyjemny i niekontrowersyjny. Są moim zdaniem smaczniejsze od sałaty. Polecam również kwiaty lilaka, ale warto próbować ich przed zebraniem. Nie kosztowałam wprawdzie wszystkich odmian, ale zwykle te bardziej ozdobne, o dużych płatkach są lekko cierpkie - na pewno w sałatce będą się komponować inaczej od bladoliliowych lilaków o drobnych kwiatach, które są łagodne, lekko kwaskowe i pięknie pachną. Białe drobnokwiatowe lilaki pachną jeszcze intensywniej - dobrze jest sprawdzić, czy odbieramy tak intensywny zapach jako apetyczny. Części osób ta woń kojarzy się silnie z perfumami i nie pasuje do produktu jadalnego.

IMG_5952.JPGIMG_5953.JPG

Wybieramy oczywiście kwiaty (i liście szczawiu), które rosną z dala od ruchliwych dróg i przemysłu pyląco-dymiącego. Sprawdzamy, czy w kwiatach nie ma robaczków. Jeżeli są, to wystarczy zostawić na chwilę zerwane kwiaty na sicie lub talerzu - robaczki sobie pójdą. Szczaw myjemy, kwestię mycia kwiatów pozostawiam do waszej decyzji. Jeżeli pochodzą z miejsca, które uznacie za pewne - nie ma takiej potrzeby. Jeżeli mogą być zakurzone, to płuczemy i zostawiamy na chwilę na sicie aby ociekły z nadmiaru wody.

Mamy składniki "nietypowe", więc czas na cały przepis.

Składniki:

  • miseczka (bardzo duża garść) liści sałaty
  • miseczka liści szczawiu
  • 2 kwiatostany lilaka
  • kwiaty fioła trójbarwnego (ile uda się znaleźć)
  • 4 pomidorki koktajlowe
  • jeden mały lub pół dużego ogórka
  • 2 jaja na twardo jako nieobowiązkowy acz sycący dodatek

Sos do sałatki:

  • 4 łyżki oliwy
  • łyżeczka octu
  • łyżeczka musztardy
  • łyżeczka miodu
  • sól, pieprz
  • u mnie dziś również czosnek niedźwiedzi (suszony)
IMG_5956.JPGIMG_5954.JPG

Składniki sosu mieszam do uzyskania jednolitej emulsji. Liście sałaty i szczawiu rwę na mniejsze kawałki. Ogórek w półplasterki, pomidorki w ćwiartki. Kwiaty pozbawiam ogonków. A teraz mój sposób na odwieczny dylemat pomiędzy smakiem a atrakcyjnym wyglądem sałatki. Do miski wkładam wszystkie liście i mniej więcej po trzy czwarte pozostałych składników. Solidnie polewam sosem (zostawiam jednakowoż trochę w filiżance) i mieszam, żeby składniki się nim ładnie pokryły i przyprawiły.

IMG_5957.JPGIMG_5958.JPG

Tym sposobem zasadnicza treść sałatki jest prawidłowo dosmaczona, a pozostałe składniki można gustownie umieścić na powierzchni i lekko pokapać pozostałym sosem. Tak więc najpierw układam jaja pokrojone na ćwiarteczki, pomiędzy nimi kilka ćwiartek pomidorków i nieco kawałków ogórka, a na koniec dekoracja kwiatowa, której zadaniem jest również intrygowanie potencjalnych konsumentów. Hi, hi.

IMG_5966.JPG


Post powstał w ramach Konkursu kulinarnego (7). Tematem tej edycji jest dowolna sałatka. Wykorzystane fotografie są mojego autorstwa.