Przezierka pokrzywianka (Anania hortulata)

Zimny maj, ciągle jestem w niedoczasie. Niby nie ma czasu na posty (a zdjęcia ptaków owszem, porobiłam), bo trzeba przejrzeć, powybierać, opisać. Dużo roboty. I w takim momencie nie wiadomo skąd przyleci przezierka pokrzywianka (Anania hortulata), siądzie na oknie i czeka. No i jak tu nie sięgnąć po aparat?


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Przezierka pokrzywianka to niewielka ćma z rodziny wachlarzykowatych (Carambidae). Rozpiętość jej skrzydeł sięga do 31 mm, czyli długość jednego przedniego skrzydła to 12 do 14 mm. Skrzydła są białe (gdy użyłam lampy błyskowej ujawniła się ich srebrzystość) z podwójnym rzędem jajowatych czarnoszarych plam wzdłuż części dystalnej. Na przednich skrzydłach kilka nieregularnych ciemnych plam znajduje się też w sąsiedztwie nasady. Głowa i tułów są koloru kosmate - pomarańczowe lub ochrowe, odwłok czarno-szary i żółtym poprzecznym paskowaniem. Zestawienie barw jest bardzo malownicze. Do tego jeszcze ciemne oczy i długie, delikatne, pojedyncze czułki.

Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

W moim ogródku przezierki dobrze się mają, bo mam rośliny żywicielskie zarówno dla gąsienic (jedzą miętę, ale mojej jakoś nie mogą skutecznie zjeść i co roku mam jej więcej) jak i dla dorosłych, które spijają nektar z pokrzyw.
Dorosłe motyle latają od maja do połowy września. Zimują gąsienice w specjalnie do tego celu uprzędzionym kokonie, przepoczwarzają się wiosną.
Zimno dziś, więc przezierka wleciała do oranżerii. Dało mi to możliość zrobienia jej zdjęcia od strony brzysznej, gdy z ramy okiennej przeszła na szybę.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Przezierka pokrzywianka (Anania hortulata), Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 7 maja 2023
Small magpie (Anania hortulata), Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 7 May 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000