Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.)

Jak można być tak ślicznym? A można, można. Moja słabość do niebieskich kwiatów każe mi bezgranicznie uwielbiać takie maleńkie cuda jak przetacznik ożankowy. Końcówka wiosny i lato to delikatnie niebieszczące się przydroża, skraje lasów. Czasem i na terenach miejskich mrugają do mnie te piękne niebieskie oczka.

Są niezwykle delikatne. Absolutnie nie ma sensu ich zrywać, bo płatki praktycznie natychmiast opadną. Z tej właściwości przetacznika wywodzi się się jego potoczna nazwa niemiecka - Männertreu, "męska wierność".

W Polsce przetacznik ożankowy jest dobrze znany z widzenia i słabo znany z nazwy. Regionalnie spotkałam się z kalkami nazw używanych przez Anglików i Niemców - "kocie oczka", "kocie oczko". Do polskich kotów średnio pasuje, ale do kilku niebieskookich ras i owszem.

No i najciekawsze - przynależność systematyczna. Kwiaty przetacznika mogą być dla wielu obserwatorów podobne zupełnie do niczego. I to odczucie jest jak najbardziej uprawnione, bo należą one do babkowatych (Plantaginaceae), a z tej rodziny najlepiej kojarzone są gatunki znane z liści - babka lancetowata i babka zwyczajna.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.), Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 5 czerwca 2022
Germander speedwell, bird's-eye speedwell (Veronica chamaedrys L.), Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 5 June 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000