Potrzeszcz (Emberiza calandra)

Są ptaki, które lubią siadać na czubku drzewa (bo wyżej nie mogą), a jest i potrzeszcz, który uwielbia siadać na czubku krzewów i świergotać na całą łąkę.
Potrzeszcz (Emberiza calandra) to niewielki ptak z rodziny trznadli. Skromnie ubarwiony - przez niedzielnych obserwatorów bywa mylony z samicą wróblą lub ze skowronkiem, choć jest od wróbla nieco większy, a od skowronka masywniejszy i ma zupełnie inny dziób.
Potrzeszcze są dość liczne (zwłaszcza w zachodniej Polsce), na szczęście niezagrożone. Nie występuje wyraźny dymorfizm płciowy - samce nie mają żadnych kolorowych "ekstrasów", są za to nieco większe od samic. Piórka obu płci są beżowe, brązowe i szare. Brzuszek i podgardle są jaśniejsze z ciemnym kreskowaniem.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Parę słów o piosence potrzeszcza, bo w internecie to same kalumnie na ten temat są ponawypisywane. A to, że piosenka jest nieprzyjemna i zgrzytliwa, a to że monotonna, a to że to głos, który nie zasługuje na miano śpiewu. Polska nazwa sugeruje właśnie trzeszczenie. A potrzeszcz śpiewa całkiem dźwięcznie i zdecydowanie przyjemnie dla ucha. Są to powtarzające się świergoty - nieskomplikowane, więc i łatwe do zapamiętania i rozpoznania gatunku po głosie.
Świergot to zazwyczaj do 10 nut (sylab - bo lubię opisywać "przekaładać" piosenki ptaków na polski). Bardzo charakterystyczne jest przyspieszenie. Potrzeszcz zaczyna od wyraźnych i oddzielonych sylab, a kończy frazę szybkim ciągłym trelem. Cit - cit - citcit-cittririririrrriiit. Lub krócej: Cit - cit - ciririrrrit.


Photo: @bowess [CC BY-SA 4.0](https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode

Potrzeszcze usłyszycie spacerując przez łąki, nieużytki, pola (ale z zadrzewieniami lub zakrzaczeniami śródpolnymi). Tam bytują i żerują, a nie są specjalnie wybredne - są nasionka, to zjedzą nasionka, są drobne bezkręgowce, to chętnie uzupełnią dietę białkiem pochodzenia zwierzęcego.
Śpiewają siedząc na podwyższeniu - krzewie, paliku, płocie. Nie są szczególnie płochliwe - człowieka mają od dawna rozpracowanego i wiedzą, że ani ich nie dogoni, ani do gałęzi nie doskoczy.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Potrzeszcz (Emberiza calandra), Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 25 marca 2023
Corn bunting (Emberiza calandra), Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 25 March 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000