Padalec zwyczajny (Anguis fragilis)

Padalec zwyczajny (Anguis fragilis) to beznoga jaszczurka. Dlaczego nie wąż? Czym się różni od żmii i zaskrońca? Nie jest wężem, bo tak to ewolucyjnie wyszło, że linie wężowa i jaszczurcza oddzieliły się od pnia filogenetycznego w innych momentach. Ba, u padalca w szkielecie nadal widać szczątki pasa barkowego i miednicznego, a w rozwoju zarodkowym pojawiają się zawiązki kończyn, które jednak nie kontynuują rozwoju.

A czym różni się padalec od naszych rodzimych węży? Jest znacznie mniejszy. Chudy jak damski lub dziecięcy paluszek, dorasta zwykle do 40-45 centymetrów długości. No dobrze, ale przecież młody zaskroniec i młoda żmija też są małe. Zatem kolejne cechy. Zaskrońce są ciemne i mają żółte plamki za głową (która jest lekko zaznacznona, szersza od szyi), żmije zygzakowate mogą mieć różne morfy barwne, ale u większości widoczny jest zygzak na grzbiecie a i głowa jest bardzo wyraźnie zaznaczona - taka trochę sercowata.
A padalec? Jest dość jednolicie ubarwiony - szarawo, brązowawo i jest takim trochę "wałkiem" - główka jest praktycznie tak szeroka jak szyja, ogon jest tępo zakończony, łuseczki na ciele są bardzo drobne.

Nie próbujmy chwytać padalca, bo jak to jaszczurka - dokona autotomii i zostawi nam w rękach odrzucony ogon. Padalec nie dość, że nie jest w żaden sposób groźny, to w ogódku jest dobrym pomocnikiem, bo zjada ślimaki. Trochę to mówi o jego potencjalnej "szybkości" i "agresywności". :) Padalce podobnie jak wszystkie inne gady żyjące w Polsce są objęte ochroną. Cieszmy się ich miłym towarzystwem.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Padalec zwyczajny (Anguis fragilis), Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 17 sierpnia 2022
Slow worm (Anguis fragilis), Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 17 August 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000