Nietypowa strucla z bakaliami
Jest takie ciasto, które piekę tylko na Boże Narodzenie. Zastąpiło u mnie klasyczny keks, bo jest pyszne i trochę "inne". Przepis znalazłam kiedyś na austriackiej stronie internetowej. Szukałam informacji na temat apfel strudla i znalazłam takie oto nietypowe ciasto, które jak się dowiedziałam jest lokalną wersją bardziej znanego bożonarodzeniowego Dresdner Stollen. Nie jest klasycznie zawijane i nie ma nadzienia - bakalie są po prostu zarabiane wraz z ciastem.
Ciasto jest niekłopotliwe. Do jego wyrobu potrzebna będzie duża miska, łyżka, nóż, ręce i wałek. Dla początkujących - waga. Od razu powiem, że ciasto jest dość odporne na niewielkie odchylenia proporcji składników, więc przy pewnej wprawie w pieczeniu można działać "na oko".
Składniki
- 100 gramów mąki ziemniaczanej (udaje się również na kisielach, zwykle 100 g to 2 i pół opakowania)
- 0,5 kilograma mąki tortowej
- torebka proszku do pieczenia
- 200 gramów cukru
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 3 jajka
- 250 gramów chudego twarogu
- 250 gramów: rodzynek, skórek kandyzowanych, suszonych wiśni, żurawiny, ananasa, fig, daktyli,siekanych orzechów (do wyboru, można mieszać)
- 200 gramów zimnego masła lub margaryny
W misce mieszamy składniki suche - pięć pierwszych z powyższej listy. Następnie wbijamy jajka, wkruszamy twaróg, dodajemy wstępnie pokrojone na kawałki masło (lub margarynę) i wszystko razem starannie siekamy. Postępowanie jest podobne do pracy z ciastem kruchym. Gdy uzyskamy mieszaninę o drobnych grudkach, dodajemy bakalie. Rodzynki i inne suszone owoce wcześniej zalewamy na kilka minut wrzątkiem, a przed dodaniem do ciasta oprószamy mąką. Orzechy siekamy wcześniej na odpowiedniej wielkości kawałeczki.
Teraz przystępujemy do zagniatania ciasta. Tak samo jak w przypadku ciasta kruchego, należy to zrobić dość szybko, aby niepotrzebnie nie ogrzewać ciasta dłońmi.
Blat posypujemy niewielką ilością mąki. Ciasto dzielimy na pół, każdą z połówek lekko wałkujemy w kształt zbliżony do prostokąta i składamy na pół (nie dociskać!). To właściwie jedyne nawiązanie do zwijanych strucli. Takie dwie "składanki" umieszczamy w keksówkach, ale można też upiec to ciasto jako jeden duży wałeczek lub wieniec bezpośrednio na blasze piekarnika - tak wypieka się oryginalne Dresdner Stollen.
Pieczemy 50-60 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Gotowe ciasto można polukrować lub posypać cukrem pudrem. Samo w sobie nie jest mocno słodkie, co dobrze pasuje do bakalii - te nadrabiają słodyczą.
Pysznych Świąt!
Przepis zgłaszam do Wielkiego Świątecznego Konkursu Kulinarnego.
Temat 2. POTRAWY WIGILIJNE W MOIM DOMU/MOJEJ RODZINIE.
Comments