Niedźwiedziówka kaja

Przyrodnicze niespodzianki czekają wszędzie. Nigdy nie wiadomo, kogo się spotka podczas zwykłego wyjścia po koperek do ziemniaków. :)

W ogrodzie mam tunel przeznaczony głównie do uprawy ogórków szklarniowych i pomidorów, ale zawsze rosną tam też najlepsze samosiejki kopru. Okazuje się, że można tam również spotkać śpiącą niedźwiedziówkę kaję.

Jest to przepiękna ćma (motyl nocny) z rodziny mrocznicowatych. Posiada synonimy nazwy - w starszych atlasach figuruje jako niedźwiedziówka gosposia lub niedźwiedziówka nożówka. Pierwszą parę skrzydeł ma ubarwioną biało-brązowo. Nasuwa mi się zawsze silne skojarzenie z wzorem żyrafy. Druga para skrzydeł jest intensywnie pomarańczowa z czarymi połyskującymi granatowo plamkami. Totalnie niesamowite zestawienie wzorów i kolorów. Do tego dochodzą charakterystyczne włoski - pomarańczowe na odwłoku i brunatne na tułowiu. I jeszcze białe czułki. Imponuje również wielkością - rozpiętość skrzydeł dochodzi do nawet 7,5 cm (u samic, które są większe od samców).

Niedźwiedziówka kaja jest dość pospolitym motylem, ale ze względu na nocny tryb życia słabo kojarzonym i raczej rzadko znanym z nazwy. Częściej widuje się jej włochate gąsienice żerujące za dnia, ale niewiele osób ma potrzebę rozpoznania gatunku jakiejkolwiek gąsienicy. :)

Dorosłe życie niedźwiedziówek sprowadza się do rozmanażania. Imago posiada wprawdzie krótką ssawkę, ale nie pobiera pokarmu. Loty, kopulacja, złożenie jaj (nawet 2000 - jest to jeden z najbardziej płodnych motyli) i do widzenia. Zimować będą młode gąsienice, które zapadają w stan diapauzy.

Czy szaleństwo kolorów i wzorów ma nam coś do powiedzenia? Owszem. Jest to klasyczne ubarwienie ostrzegawcze - aposematyczne. I jest to ostrzeżenie na serio - niedźwiedziówka kaja zawiera w swych płynach ustrojowych sympatyczny wachlarzyk toksyn, które czynią ją niesmaczną i drażniącą śluzówki drapieżcy. Ponieważ nocą ubarwienie ostrzegawcze jest mało skuteczne, niedźwiedziówki potrafią wydawać dźwięki lekko zakłócające echolokację nietoperzy.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0
fff


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Niedźwiedziówka kaja (Arctia caja), Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska. 22 sierpnia 2021
Garden tiger moth (Arctia caja)), Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 22 August 2021
Camera: Canon IXUS 220HS