Niedziela z historią #288

Notgeld na drobną kwotę 5 fenigów wyemitowany przez twardogórską spółdzielnię handlu towarami kolonialnymi Einkaufsgenossenschaft Festenberger Kolonialwarenhändler eGmbH.

W poprzednim odcinku "Niedzieli z historią" prezentowany był pieniądz zastępczy z 1922 roku. W tej fazie powojennego kryzysu konieczne było drukowanie większych nominałów i zajmował się tym twardogórski magistrat.

Początki kryzysu to jednak braki monet o najniższych nominałach i problem ten w Twardogórze (wówczas Festenberg) rozwiązała spółdzielnia, do której funkcjonowania odpowiednik bilonu był niezbędny. Einkaufsgenossenschaft Festenberger Kolonialwarenhändler eGmbH czyli spółdzielnia handlu towarami kolonialnymi wyemitowała pieniądz zastępczy - rodzaj bonu lub talonu, którym można było płacić w ich sklepach, a wydawany był jako reszta.

Na awersie umieszczono nominał, napis Gutschein über 5 Pfennig [tłum. bon (talon) na 5 fenigów] oraz informację:
Gültig biz zum Ablauf desjenigen Monats, der au den Monat folgt, dem in der "Festenberger Zeitung" zur Rückgabe aufgefordert worden ist
[tłum. Ważne do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym „Festenberger Zeitung” ("Gazeta Twardogórska") wezwie do zwrotu]

Na rewersie umieszczona zostały nazwy emitenta i miasta emisji Einkaufsgenossenschaft Festenberger Kolonialwarenhändler e.G.m.b.H. Festenberg in Schlesien.

Forma prawna spółdzielni ukrywająca się pod skrótem eGmbH (eingetragene Gesellschaft mit beschränkter Haftung) to zarejestrowana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.