Niedziela z historią #277

Dom Strzelecki - Schützenhaus na kolorowanej pocztówce z 1925 roku. Twardogóra (Festenberg), ulica Wielkopolska (wówczas Goschützer Straße).

Dom Strzelecki (Schützenhaus) był siedzibą związku strzeleckiego – najstarszego twardogórskiego stowarzyszenia, które było niemieckim odpowiednikiem polskich bractw kurkowych.
Na fotografii utrwalono tylko część całego kompleksu budynków, który znajdował się na miejcu dzisiejszej stacji paliw Orlen. Budynek stał w linii zabudowy z istniejącym do dziś domem nr 56. Na terenie za stacją do dziś można odnaleźć pozostałości dawnej strzelnicy.

Nie wiadomo, czy budynek miał również funkcję mieszkalną lub oferował pokoje dla gości. Na pewno znajdowała się tu sala taneczna ze sceną, która w latach 1926-1928 służyła również jako sala kinowa. Wrocławscy kinooperatorzy Lehmann i Knetsch wyświetlali tu filmy, a na każdy pokaz mogło wejść 300 osób.

Na planie Twardogóry opracowanym w roku 1958 (przedstawia stan z 1945 r.) autorstwa Hansa Michno-Baumeistera, kolorem żółtym zaznaczony jest Dom Strzelecki oraz podpis Schützenh. (Schützenhaus), Kolorem niebieskim zaznaczony jest istniejący do dziś, a znajdujący się po drugiej stronie ulicy Wielkopolskiej dom nr 51.