Niedziela z historią #275

Dawna gospoda w Grabownie Małym (gmina Twardogóra, województwo dolnośląskie) na fotografii z pocztówki wydanej na początku XX wieku.

Niespieszne podróże konne zajmowały sporo czasu i dlatego w prawie każdej miejscowości naszej gminy odnaleźć można budynek dawnej gospody. W Grabownie Małym gospoda znajdowała się w ładnym i dużym budynku naprzeciwko kościoła. Tu mogli zatrzymać się podróżni jadący z Trzebnicy do Twardogóry i Sycowa, handlarze obwoźni, czy rolnicy i hodowcy, którzy udawali się do innych miejscowości w dni targowe.
Gospody były też centrum życia społecznego - tu mieszkańcy mogli spotkać się i omówić sprawy dotyczące całej miejscowości lub po prostu odpocząć po pracy w towarzystwie sąsiadów.

Niemieckie okręgi administracyjne do roku 1945 nie wszędzie pokrywały się z powojennym czy współczesnym podziałem na polskie powiaty i gminy. Grabowno Małe (wówczas Klein Graben) należało do okręgu trzebnickiego (Kreis Trebnitz), a Twardogóra (wówczas Festenberg) do okręgu sycowskiego (Kreis Groß Wartenberg).