Niedziela z historią #273

Dziś Bukowina Sycowska, przed wojną Bad Bukowine - piękna miejscowość uzdrowiskowa. W latach trzydziestych XX wieku niemieckie władze zmieniły zbyt polsko brzmiącą nazwę na Buchenhein.

Najbliżej położone uzdrowisko było popularnym celem wycieczek mieszkańców przedwojennej Twardogóry (Festenberg). Niedzielny wyjazd do wód łączył kilka atrakcji - na miejscu można było spacerować alejami do źródeł wód mineralnych, spędzić czas w restauracji albo potańczyć w ogrodach badu przy muzyce granej na żywo dla kuracjuszy. Od 1910 roku dodatkową atrakcją była krótka podróż koleją - Bukowina to dla Twardogórzan najbliższa stacja kolejowa w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego. Ten odcinek linii jest bardzo malowniczy - biegnie przez piękne lasy, częściowo wysokimi nasypami.

Właścicielem Bukowiny pod koniec XVIII wieku został rotmistrz Karl Albrecht Moritz von Weger. W 1796 roku odkrył on żródło i rozkazał w tym miejscu zbudować studnię. Z czasem okazało się, że woda zawiera cenne minerały (żelazo węglanowe, witriol oraz ałun czyli sole potasu i aluminium) i ma właściwości lecznicze. Zbudowano pierwszy dom zdrojowy. W kolejnych latach powstawały nowe budynki zdrojowe, pijalnia wód i dom kąpielowy. Uzdrowisko kwitło do I wojny światowej.
Powojenny wielki kryzys a także zmiana nazwy z odrzuceniem cząstki Bad, spowodowały powolne odejście uzdrowiska w zapomnienie.

Na pocztówce umieszczono fotografie domu zdrojowego (obecnie budynek mieszkalny, przebudowany, o znacznie uproszczonej formie), dworu (nazwanego tu pałacem, dziś znajduje się w nim poradnia lekarska podstawowej opieku zdrowotnej), głaz narzutowy (Diabelski Kamień) oraz aleję prowadzącą do uzdrowiska.

Głaz narzutowy - Diabelski Kamień możemy oglądać do dziś. Jest pomnikiem przyrody. Znajdziemy go w lesie w sąsiedztwie Bukowiny. Współrzędne 51.371314, 17.588672.

I jeszcze dwie pocztówki z Bad Bukowine, które były już prezentowane w "Niedzieli z historią".