Niedziela z historią #272

Lodowisko w Twardogórze (Festenberg). Zima 1900/1901.

Fotografia pochodzi z albumu rodzinnego. Zdjęcia podpisano Aus der Eisbahn um der Schloßmühle im Winter 1900/1901. Wskazuje to położenie lodowiska w sąsiedztwie młyna pałacowego - na końcu ulicy Młyńskiej. Sformułowanie um der Schloßmühle - naokoło, wokół, około młyna pałacowego może sugerować, że bezpieczną ślizgawkę urządzano nie na głębokim stawie młyńskim po lewej stronie drogi, a raczej w obniżeniu wilgotnej łąki po prawej stronie (dziś na tyłach ulicy Brzozowej), gdzie woda mogła rozlewać się płytko. Na takie umiejscowienie lodowiska wskazuje również ukształtowanie terenu widoczne na fotografii.

O jeździe na łyżwach w sąsiedztwie Judenberge (wzniesienie za ulicą Sosnową, z dawnym cmentarzem żydowskim) pisał również Franz Thomale we wspomieniowej publikacji Die schlesische Tischlerstadt Festenberg. On jednak wspomina o tym, jak niebezpiecznie trzeszczał lód stawu młyńskiego.

Budynki po lewej stronie to prawdopodobnie nieistniejąca stodoła przynależąca do gospodarstwa młynarza, a w głębi istniejący do dziś dom przy Sosnowej 20.

Na mapie z 1938 roku widać staw młyński (zaznaczony na niebiesko) i zabudowania młyńskie po drugiej stronie drogi (kolor czerwony). Dziś jest to miejsce w którym zbiegają się ulice Młyńska i Sosnowa.