Niedziela z historią #262

Twardogóra, ulica Długa (dawniej Żymierskiego). Skład opałowy i istniejące do dziś budynki mieszkalne z lecznicą dla zwierząt. Fotografia z roku 1960.

Ta część miasta zmieniła się niewiele. Budynki istnieją do dziś, działa lecznica weterynaryjna, plac pozostał niezabudowany (dziś teren prywatnej firmy, w latach osiemdziesiątych znajdował się tutaj skup złomu).

Historyczne zmiany dotyczą nazwy ulicy. W czasach intensywnej rozbudowy miasta po I wojnie światowej przy ulicy tej powstało kilka budynków wielorodzinnych - budynki na fotografii powstały w 1929 (z lewej) i w 1932 (z prawej), rozwinęła się również zabudowa jednorodzinna. Ulicę nazwano na cześć kanclerza Rzeszy - Ottona von Bismarcka, jego imię nosiło również całe zaprojektowane wówczas osiedle z dwiema szkołami (dzisiejsze ulice Szkolna, Grunwaldzka, Waryńskiego i św. Jadwigi, wtedy nazwane na cześć niemieckich bitew - Sedan, Tannenberg, Skagerrak i Annaberg Strasse).

Po wojnie ulicy patronował marszałek Michał Rola-Żymierski. Po transformacji ustrojowej nazwa ulicy została zmieniona na Długą.