Niedziela z historią #227

Uczniowie twardogórskiej szkoły zawodowej na placu przy szkole. W tle ulica 1 Maja i budynek dzisiejszego banku, a wówczas sklepu i punktu naprawy sprzętu RTV.

ZSZ CZSP to Zespół Szkół Zawodowych Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy. W tej formie szkoła działała w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Lekcje odbywały się w budynku przy ulicy 1 Maja i w warsztatach szkolnych przy ulicy Gdańskiej. Uczniowie spoza Twardogóry mieszkali w internacie, który wtedy znajdował się przy ulicy Grunwaldzkiej (dzisiejsze przedszkole).

Budynek szkolny przy ulicy 1 Maja powstał w 1929 roku. Wzniesiono go obok dotychczasowego, zbyt małego budynku szkoły katolickiej działającej od 1865 roku, aby pomieścić około 150 uczniów z Twardogóry i okolic.
Po latach pełnienia funkcji siedziby szkoły zawodowej, z sal budynku korzystała szkoła podstawowa. Jeszcze w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych uczniowie uczęszczający do szkołu przy Placu Piastów (klasy V-VIII) przechodzili w czasie przerw na lekcje do tego właśnie budynku. Na parterze znajdowała się biblioteka szkolna, na pierwszym piętrze dwie duże sale lekcyje i niewielka pracownia informatyczna, a na poddaszu klasa do zajęć praktyczno-technicznych.

Po kapitalnym remoncie w budynku mają siedziby Centrum Usług Wspólnych, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej oraz twardogórski referat Wydziału Komunikacji i Dróg.

Na fotografii uczniowie, którzy uczęszczali do szkoły w latach 1970-1973. Zdjęcie w serwisie nk.pl udostępniła pani Zofia Geisler (Banaszek).