Niedziela z historią #211

Nieistniejący pałacyk myśliwski rodziny Reichenbach-Goschütz. Znajdował się w lasach pomiędzy Goszczem a Moszycami (gmina Twardogóra, województwo dolnośląskie).

Lasy pomiędzy Goszczem, Domasławicami, Chełstowem, Twardogórą i Moszycami wchodziły przed laty w skład majątku Wolnego Państwa Stanowego Goszcz.
W czasach gdy majątek ten należał do rodu Reichenbach-Goschütz, leśnictwo było ważną gałęzią gospodarki. Lasy dostarczały kilku gatunków drewna, w Goszczu i Twardogórze działały tartaki i liczne zakłady stolarskie.
Lasy obfitowały w zwierzynę, a rozrywką wyższych sfer były wówczas polowania. W szczególnie malowniczym miejscu, na polanie sąsiadującej z buczyną porastającą pagórki, około 5 kilometrów od pałacu w Goszczu, Richenbachowie wybudowali pałacyk myśliwski z drewna modrzewiowego.

Pałacyk, czy też domek leśny (Waldhaus) bezpiecznie przetrwał wojnę. W latach powojennych bywał wykorzystywany jako miejsce biwaków przez drużyny harcerskie.

Przyczyny i dokładny czas rozbiórki wymagają ustalenia.
W latach osiemdziesiątych pałacyku już nie było, ale łatwo można było odnaleźć pozostałości fundamentów. Z czasem przyroda zatarła ślady istnienia budynku.
Jego położenie pokazuje załączona mapa (żółty znacznik).

Pałacyk znajdował się niedaleko Moszyc. Schodząc z drogi asfalfowej obok posesji 40B, można dojść do miejsca, w którym stał w około pół godziny (3 km - najpierw główną drogą polną i leśną, później skręcając w lewo w jedną z dróg leśnych.