Niedziela z historią #210

Niedziela z historią

Kąpielisko w Twardogórze w 1939 roku.

Sztuczny zbiornik wodny na Skoryni powstał prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku (nie ma go na mapie z 1887 roku). Zabezpieczał przed wylewaniem wód Skoryni po intensynych opadach (retencja), korzystała z niego również straż pożarna.

Kryzys po I wojnie światowej bardzo silnie dotknął miasta i jego mieszkańców. Franz Thomale pisał, że w pewnym momencie bezrobocie osiągnęło tu najwyższy wskaźnik w całych Prusach. Pojawiła się wówczas pomoc od rządu pruskiego - miasto otrzymało liczne dotacje, a bezrobotnym zaoferowano formę zatrudnienia, którą dziś określilibyśmy jako prace interwencyjne. W ramach tych prac mieszkańcy przebudowali nieregularny zbiornik stawu na kąpielisko miejskie z pomostami, ścieżkami, plażą i budynkami pomocniczymi. Wszystkie obiekty widoczne są na przedstawionej fotografii.

Na dalszym planie ulica Gdańska (Danziger Strasse) z nieistniejącymi już budynkami (w tym miejscu dziś znajduje się parking) i zabudowa Placu Piastów (Oberring, od lat '30 Adolf Hitler Platz) z sylwetkami obu kościołów.

Zarówno w latach przedwojennych jak i powojennych basen zimą zamieniał się w lodowisko. Trenerzy Adam Kaźmierczyk i Ryszard Gnoiński z sukcesami prowadzili tu sekcję łyżwiarstwa szybkiego.

21 sierpnia 2009 roku otwarte zostało nowe kąpielisko miejskie zlokalizowane tuż obok wcześniejszego basenu i tworzace wraz z nim duży kompleks wypoczynkowy. Powstały: nowoczesna niecka basenowa z torami pływackimi, częścią rekreacyjną i zjeżdżalniami, brodzik dla dzieci, budynek kas, szatni i obsługi oraz duży parking, na którym zimą montowane jest sztuczne lodowisko.
Niecka dawnego basenu przeszła w 2002 roku remont i stanowi dziś zbiornik retencyjny służący również rekreacji. Bywalcy kąpieliska mogą popływać kajakami i rowerami wodnymi, odbywają się tu również zawody wędkarskie, ponieważ zbiornik jest zarybiony.