Niedziela z historią #209

Niedziela z historią

Nieistniejący budynek ówczesnej poczty w Twardogórze - Festenberg (województwo dolnośląskie) na litografii z końca XIX wieku.

Budynek poczty (urzędu pocztowego) po raz pierwszy pojawił się na kolorowej pocztówce litograficznej z lat 1895-1899 wydanej przez Juliusa Maliga - twardogórzanina, właściciela sklepu papierniczego, który dla uatrakcyjnienia oferty swojego sklepu zlecał co jakiś czas opracowanie graficzne i wydruk nowej kartki pocztowej z pozdrowieniami z Twardogóry. Wcześniejsze karty ozdobione były litografiami, na późniejszych reprodukowano fotografie.

Budynek urzędu pocztowego znajdował się przy Placu Piastów (wówczas Oberring lub Obermarkt) u wylotu dzisiejszej ulicy Powstańców (w kierunku przychodni Wamed). Działka ta jest dziś niezabudowana. Obok znajduje się budynek mieszkalny nr 22 również widoczny na pocztówkach. Dawna poczta znajdowała się zatem dokładnie naprzeciwko dzisiejszej.

Na pocztówkach wydanych po I wojnie światowej pojawia się nowy gmach poczty - znajdował się on w miejscu dzisiejszego bloku nr 10-12, również przy Placu Piastów (w latach trzydziestych nazwę Oberring zmieniono na Adolf Hitler Platz). Ten okazały budynek został zniszczony w 1945 roku.
Dziś urząd pocztowy ma swą siedzibę w budynku nr 3.