Modraszek ikar - samiec i samica

Modraszek ikar (Polyommatus icarus) gościł już na blogu. W lipcu ubiegłego roku udało mi się zrobić zadowalające zdjęcia samców modraszka ikara. Udane zdjęcie to zawsze duża satysfakcja, ponieważ modraszki ewidentnie nie lubią pozować - przysiadają na bardzo krótko, co chwila podrywają się do lotu, a latają w dość losowych kierunkach.

Dziś miałam dużo szczęścia - udało mi się wypatrzyć kopulujące modraszki. Ta sesja była łatwiejsza - kopulacja u motyli trwa długo, a ponieważ samica i samiec pozostają złączone końcami odwłoków, mniej skore są do przelatywania co chwilę na inną roślinę, a jeżeli przelatują (również połączone odwłokami), to na niezbyt długi dystans.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Modraszek ikar to niewielki, ale bardzo kontastowo ubarwiony motyl. Rozpiętość skrzydeł sięga około 3 centymetrów. W locie samce bardzo łatwo zauważyć, ponieważ górna powierzchnia ich skrzydeł jest intensywnie błękitna, co zwykle wyraźnie odcina się na tle roślinności i podłoża. Samice mają mniej efektowne ubarwienie - ich górna powierzchnia skrzydeł jest brunatna z lekkim niebieskim odcieniem przy nasadzie i widocznymi pomarańczowymi plamkami na krawędziach skrzydeł.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Bardzo ciekawie ubarwiona jest u obu płci spodnia powierzchnia skrzydeł, którą możemy oglądać, gdy motyle przysiądą na kwiatach lub źdźbłach traw. Na skrzydłach występują liczne plamki - czarne oczka w białej obwódce, a przy krawędzi skrzydeł rząd pomarańczowych plamek. Modraszki mają prążkowane czułki i bardzo duże czarne oczy z kontrastową białą oprawą.

Modraszek ikar ma 2-3 pokolenia w każdym roku, dlatego dorosłe osobniki można obserwować już od kwietnia i aż do października. Oczywiście przyjście na świat kolejnego pokolenia wymaga kopulacji, złożenia jaj, a następnie "młodzieżowej" fazy życia gąsienic i przepoczwarzenia.

Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Na zdjęciach samiec to ten większy, jaśniejszy, z bardziej błękitnymi nasadami skrzydeł. Samica jest mniejsza, tło skrzydeł jest jasnobrązowe.
U modraszka ikara nie wystepują loty godowe. Samce wykonuja loty przeganiając inne samce z upatrzonego obszaru i jeżeli w takim obszarze pojawi się samica, to samiec po prostu ląduje przy niej, oba osobniki unoszą odwłoki i łączą się narządami kopulacyjnymi.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Modraszek ikar (Polyommatus icarus), der Hauhechel-Bläuling, Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 18 lipca 2024
Common blue butterfly (Polyommatus icarus), Twardogora, Lower Silesia, Poland, taken 18th July 2024
Camera: Lumix DMC-FZ1000