Moda na czytanie na #polish

Akcja szyta na miarę. Czytaliśmy na #polish w roku ubiegłym, czytajmy (słuchajmy) i w 2023. :)
Gorąco polecam akcję wszystkim - tym, którzy regularnie blogują na HIVE o książkach, czytającym od czasu do czasu oraz tym należącym do zawsze przytaczanego w mediach grona Polaków, którzy w tym roku nie przeczytali ani jednej książki. A propos - czy ktoś z Was był kiedykolwiek ankietowany w tym słynnym badaniu czytelnictwa?

O tegorocznej akcji chciałam napisać z jeszcze jednego powodu. Dzięki trwałości treści zapisanych na blockchainie łatwo znajdę po czasie, jakie książki były dostępne w czytajPL w 2023 roku.

Do rzeczy. W tym roku mamy do wypożyczenia 18 książkek. Oto one:
Wiem, co czujesz, Gabriela Gargaś
Muchomory w cukrze, Marta Bijan
Heartstopper 4 Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda
It starts with Us, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak
Polka w Korei, Agnieszka Klessa-Shin
Wiatrołomy, Robert Małecki
Jak płakać w miejscach publicznych Emilia Dłużewska
Dom Oriona, Julia Fiedorczuk
Schronisko, które przestało istnieć, Sławek Gortych
Legendy i Latte, Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa
Historia na śmierć i życie, Wojciech Tochman
Cztery tysiące tygodni, Oliver Burkeman, tłum. opracowanie zbiorowe
Kabalista, Remigiusz Mróz
Motylek, Katarzyna Puzyńska
Cmentarz osobliwości, Paulina Hendel
Głusza, Anna Goc
The American Roommate Experiment, Elena Armas, tłum. Marta Magdalena Borkowska
Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin, Michał Lubina

U mnie na pierwszy ogień idzie Schronisko, które przestało istnieć Sławka Gortycha. Chciałabym również przesłuchać książkę Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin oraz przeczytać ebooka Głusza. Jeszcze nie wiem, jaka będzie kolejność.

Jak widać aplikacja jest bardzo intiucyjna i przejrzysta. Pobieramy ją lub odnajdujemy w swoim smartfonie. Dla nowych czytelników: w apce konieczne jest zalogowanie się - można wykorzystać do tego jakąś swoją bardziej anonimową pocztę e-mailową albo skorzystać z logowania się kontem Google lub Facebookiem.

W aplikacji na głównym ekranie znajdziemy żółty logotyp czytajPL albo pojawi się duża reklama akcji. Klikamy w żółte i wówczas u dołu ekranu pojawi się przycisk skanowania kodu QR. Kod załączam powyżej na grafice, można również skorzystać z kodów na stronie akcji, na fanpage'u, na plakatach.
Po zeskanowanu kodu wyświetlają się książki tegorocznej akcji - najpierw wybieramy pożądany tytuł, a w przypadku aż 15 pozycji pojawi nam się drugi krok czyli wybór pomiędzy ebookiem a audiobookiem. Trzy książki (w tym jeden komiks) dostępne są tylko w wersji ebooka.

Już w ubiegłym roku pisałam, że lubię Woblink za regulację prędkości czytania. Lektor Schroniska podaje tekst dość wolno, więc jak widzicie ustawiłam sobie 1,5.

W akcji można czytać książki również na czytnikach Kindle i inkBOOK. Najpierw dołączamy do akcji na smartfonie, a następnie albo pobieramy apkę Woblink na inkBOOKa i czytamy wybrane książki, albo pobieramy apkę na komputer i synchronizujemy z nią Kindle'a.

Na czytanie i słuchanie mamy 30 dni. Niech ten listopad będzie przyjemnie książkowy!