Mniej błędów, więcej głosów #7


Dzień Kobiet jak co roku przyniósł ze sobą falę zabawnych błędów w treści życzeń. Dziś zatem rzecz naprawdę prosta, nietrudna do zapamiętania i (jeżeli zachodzi taka potrzeba) do natychmiastowego wprowadzenia w piśmie i w mowie. Tak, w mowie również. Niestety abnegacja, połykanie końcówek, podmienianie form także przez dziennikarzy i osoby medialne powoduje, że wielu Polaków po prostu nie jest wystarczająco osłuchanych z prawidłową odmianą rzeczownika i zapewne stąd biorą się omawiane dziś "cudotwory". Postaram się wyjaśnić różnicę pomiędzy narzędnikiem liczby pojedynczej a celownikiem liczby mnogiej. Na pierwszy rzut oka brzmi skomplikowanie, a jest to w istocie sprawa bardzo prosta.

choice-2692575_960_720.jpg


7. Kim jestem, komu składam życzenia? Narzędnik kontra celownik

Okazuje się, że odmiana rzeczownika przez przypadki może sprawiać kłopot. Oczywiście języka używamy intuicyjnie i zazwyczaj nie musimy sięgać pamięcią do reguł gramatycznych - po prostu wiemy, jaka końcówka będzie prawidłowa. Czasem jednak wielokrotny kontakt z błędnym zapisem i brak wyczucia, która z form będzie prawidłowa w tworzonym przez nas komunikacie sprawia, że mała powtórka jest konieczna. Kiedy zatem używać rzeczownika z końcówką -ą, a kiedy -om?


I. Narzędnik


Narzędnik odpowiada na pytania kim? czym? lub z kim? z czym?
Używamy go, gdy:

  • informujemy o tym kim jesteśmy, kim jest osoba, o której mówimy:
jestem uczniem, jestem Polakiemjest poetą, jesteś programistą
  • mówimy o narzędziu:
piszę ołówkiem, pojadę autemodbij rakietką, mieszaj łyżką
  • określamy sposób działania:
ruszył biegiem, wymusiło płaczemsugerowała się modą, popłynął żabką
  • używamy niektórch przyimków (m. in. przed, z, pod, nad):
przed tygodniem, z kremempod szafą, nad rzeką

Tak wyglądają prawidłowe formy narzędnika w liczbie pojedynczej.
Rzeczowniki rodzaju nijakiego i większość rzeczowników rodzaju męskiego otrzymuje zawsze końcówkę -em. Rzeczowniki rodzaju żeńskiego oraz rzeczowniki rodzaju męskiego kończące się na -a otrzymują końcówkę .

Jest mężczyzną.Jest matką.Jest wróżbitą.

I tak właśnie (choć bez przesady i akcentowania końcówki) powinniśmy wymawiać i pisać wszystkie rzeczowniki kończące się w mianowniku na -a, a w narzędniku otrzymujące końcówkę -ą.

W razie wątpliwości z pomocą może przyjść Edyta Górniak, która w swym przeboju bardzo ładnie i z prawidłową dykcją wyśpiewuje "Jestem kobietą".

Narzędnik liczby mnogiej zwykle nie sprawia kłopotów. Tu rzeczowniki otrzymują końcówki -ami (butami, rękami, samochodami), -mi (dłońmi, dziećmi, pieniędzmi) lub archaiczną już końcowkę -y (przed laty, tymi słowy).


II. Celownik


Celownik odpowiada na pytania komu? czemu?
Używamy go w zdaniu jako dopełnienia dalszego. Ze względu na swą funkcję i połączenia ze stosunkowo niewielką liczbą czasowników i przyimków jest najrzadziej używanym w mowie i piśmie przypadkiem.

  • Stosuje się go opisując czynność dawania, przekazywania, składania życzeń - ogólnie działania na rzecz kogoś lub czegoś.
  • W celowniku liczby pojedynczej rzeczowniki przyjmują kilka końcówek:
-owiczłowiekowi, synowi, prezydentowi
-´ematce, głowie, poecie
-y, -ipaszy, myszy, Uli, babci
-ubratu, ojcu, kotu, lwu, światu.
  • Celownik łączy się z nielicznymi przyimkami (m. in. ku, dzięki, wbrew):
    ku wsi, ku zachodowi, dzięki Tobie, wbrew sobie.

W liczbie mnogiej ogromna większość rzeczowników w celowniku otrzymuje końcówkę -om
kobietom, mężczyznom, samochodom, drzewom, ludziom.

Nieliczne wyrazy o odmianie przymiotnikowej otrzymują końcówkę -ym (potrzebującym, służącym, woźnym) lub -im (bliźnim).

I właśnie ta końcówka -om okazuje się często problematyczna. Nie należy się jej bać, bo w komunikatach o dawaniu, składaniu życzeń, podziękowaniach, które dotyczą grupy osób jest ona jedyną prawidłową końcówką.

Wszystkim mężczyznom, którzy wczoraj obchodzili swój dzień składam serdeczne życzenia!

Dziękuję czytelniczkom i czytelnikom!