Mniej błędów, więcej głosów #5 Blockchainowy savoir-vivre
Odcinek specjalny
5. Savoir-vivre na Hive
Savoir-vivre, etykieta, dobre maniery to zbiór zasad i zwyczajów obowiązujących w danej grupie. Zasady etykiety przyjęte w sieci to netykieta.
Stosowanie tych zasad nie jest obowiązkowe, jednak świadczy o kulturze osobistej internauty i pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku i dobrych relacji w grupie, w której netykieta jest przyjęta i stosowana.
Słowo zasada nie oddaje dokładnie znaczenia większości przyjętych form, lepiej pasować będzie wskazówka, dobra praktyka lub sugestia.
Nie ma policji savoir-vivre w realu i nie ma takiej na Hive. Jeżeli w towarzystwie zachowasz się w sposób nieakceptowany, licz się z tym, że na przykład nie zostaniesz więcej zaproszony. Na Hive tylko niektóre zachowania powodują oflagowanie, większość po prostu buduje Twój obraz w społeczności.
I. Równoważ aktywności
Wielu użytkowników trafia na Hive po uzyskaniu informacji, że platforma umożliwia zarabianie na postowaniu i ta niepełna wiedza sprawia, że koncentrują się na „produkcji postów”. Hive to platforma blogowo-społecznościowa, więc nie miałaby większego sensu, gdyby nie mniejsze i większe społeczności. Bardzo ważna jest działalność kuratora treści. Czytając i wykorzystując swoją siłę głosu również zapewniasz sobie codzienne wpływy.
Wyobraź sobie, że dziesięciu autorów publikuje posty na przykład z tagiem "koszykowka" i na tym kończy swoją działalność. Po tygodniu ze zdziwieniem cała dziesiątka stwierdzi, że nie odnotowali żadnych wpływów za być może pracochłonne i ciekawe posty.
Dlatego:
- bądź kuratorem dobrych treści – czytaj nowe posty, upvotuj, komentuj,
- poświęć uwagę swoim opublikowanym wcześniej postom – odpowiadaj na komentarze,
- bądź dostępny dla czytelników.
II. Nie plagiatuj, nie publikuj oszustw (groźba flagi)
Myślę, że komentarz w tym przypadku jest zbędny. Po prostu nie oszukuj. Jeżeli chcesz użyć cytatów, a nie jesteś pewien, jak zrobić to prawidłowo odsyłam do odcinka o zasadach cytowania. Do ilustrowania postów wykorzystuj własne zdjęcia i grafiki lub te na licencjach
CC0
, CC-BY
lub z domeny publicznej PD
(mające ponad 70 lat).
Jeżeli chcesz zaprezentować na Hive czyjąś pracę, podaj link, zarekomenduj krótko i wyłącz wypłaty pod postem. A najlepiej skorzystaj z innego serwisu dedykowanego dzieleniu się znaleziskami w sieci.
III. Nie spamuj (groźba flagi)
To zasada netykiety obowiązująca w poczcie, komunikatorach, serwisach społecznościowych. Na Hive każdy użytkownik posiada Resource Credits (RC) – jest to zdolność transferu informacji, która wraz z postowaniem po prostu się zużywa. Ogranicza to problem spamowania lecz go nie rozwiązuje.
Bardzo źle widziane i traktowane jako spam są:
posty o banalnej, powtarzanej wielokrotnie lub/i bardzo krótkiej zawartości, o niskiej wartości merytorycznej lub rozrywkowej, wygenerowane sztucznie, powielające treści z innych serwisów,
komentarze z linkiem do postów niezwiązanych z komentowanym artykułem,
napraszanie się o głosy w komentarzach, również umieszczanie w postach informacji o tym, jaki ów post jest wartościowy oraz jaki był pracochłonny,
proponowanie głosu za głos lub stosowanie przekupstwa.
IV. Nie przesadzaj z częstością postowania
RC częściowo zapobiega przesadzie, jednak nadal umożliwia publikację całkiem sporej liczby postów dziennie. Może to zostać odebrane przez Twoich śledzacych jako spamowanie ich strumienia (feed) lub ulubionego tagu. Poza tym pamiętaj, że ważna jest również ekonomia Hive. Czy czytelnicy będą w stanie dać Ci wiele 100% upvotów jednego dnia? Raczej nie.
Jeżeli masz w komputerze kilkanaście ciekawych tekstów, których wcześniej nie publikowałeś w sieci, rozłóż ich publikację na przynajmniej kilkanaście dni.
Jeżeli planujesz pisać krótkie notki w kilka, kilkanaście minut, licz się z tym, że równie krótko zajmą uwagę czytelników i nie zawsze zasłużą na upvote.
Pamiętaj, że wysoko oceniane są dopracowane posty – niezależnie od tematu. Staraj się zweryfikować informacje, na których opierasz swój artykuł, wpis.
Jan Kamyczek w Grzeczności na co dzień pisał:
Przestrzegam przed opowiadaniem w towarzystwie wiadomości sensacyjnych, a fałszywych. Człowiek, który sieje fałszywe wiadomości, szybko traci mir w towarzystwie.
Ta rada działa również w przypadku publikowania w sieci.
V. Nie flaguj treści tylko dlatego, że się z nimi nie zgadzasz lub nie podobają Ci się z jakichś względów
Z moich obserwacji wynika, że zwykle prowadzi to do „wojny flag” czyli bezproduktywnego marnowania Downvote Power. Lepiej swoje emocje wykorzystać do zbudowania porywającego wpisu – riposty lub wziąć udział w dyskusji pod artykułem.
Tu jednak kilka uwag odnośnie kultury dyskusji i języka:
argumenty Twojej siły, portfela czy reputacji są nie na miejscu,
niedopuszczalne są wyzwiska i argumenty ad personam,
niekulturalne jest pisanie postów-przytyków lub krytyki personalnej na temat jednego konkretnego użytkownika – należy skupić się na problemie, zjawisku, stanowisku; inni użytkownicy zwykle domyślają się o czyje stanowisko lub opinię chodzi,
odwracanie kota ogonem, nieodpowiadanie na konkretne argumenty świadczy o słabości Twojego przeciwnika, wtedy zamiast brnąć w niemerytoryczne przepychanki lepiej jest zakończyć dyskusję i czuć się wygranym – w końcu nie ma obowiązku gry w szachy z gołębiem. :)
VI. Pisz poprawnie, korzystaj z narzędzi edycji
Nie dręcz czytelników osobliwą ortografią, gramatyką i interpunkcją. Podobnie niemiła w odbiorze jest ściana tekstu. Używaj zatem słownika, autokorekty i podwójnego Entera.
Nie pisz z wciśniętym Caps Lockiem, nie stosuj poke-pisma.
Z umiarem używaj emotikonek i znaków interpunkcyjnych. Płot uśmieszków lub wykrzykników nie ma wartości komunikacyjnej.
Zapoznaj się z Markdown Styling Guide.
VII. Taguj rozsądnie i prawidłowo
Jednym z powodów do flagi jest celowe nieprawidłowe przyporządkowywanie kontentu, czyli stosowanie tagów niezgodnie z ich faktycznym przeznaczeniem i zawartością. Nie myl Hive z innymi serwisami, gdzie użytkownicy
#hasztagują #dosłownie #wszystko.
Jeżeli tag dotyczy konkursu, zapoznaj się z jego regułami i zastosuj do nich.
Jeżeli wokół tagu powstała społeczność użytkowników, należy zapoznać się z przyjętymi w niej zasadami publikacji. Mile widziane jest przedstawienie się.
VIII. Używaj tagu NSFW, gdy zachodzi taka potrzeba
Not Suitable (Safe) For Work – treści, które nie powinny być oglądane w pracy, w szkole lub miejscu publicznym.
Na Hive nie ma cenzury, jednak oznaczenie NSFW jest od dawna stosowanym elementem netykiety i pozwala użytkownikom uniknąć kłopotliwych sytuacji z wyświetleniem w miejscu publicznym materiałów, które przegląda się wyłącznie prywatnie. Szanuj swoich czytelników. Jeśli nie będziesz robić im przykrych niespodzianek, na pewno chętnie sprawdzą Twój wpis w stosownym dla siebie momencie.
IX. Umiej przeprosić za swój błąd i wybaczyć błędy innym
Błądzić jest rzeczą ludzką. Czasami, aby wyjść z twarzą z niezręcznej sytuacji wystarczy wziąć głęboki wdech, przeprosić lub przyjąć przeprosiny.
Początkujący użytkownicy czasami zaczynają przygodę z Hive niefortunnie – jeśli możesz, wyciągnij pomocną dłoń.
Gdy dajesz flagę, zostaw komentarz. Pamiętaj, aby w sprawach, w których powód flagi może zostać usunięty, naprawiony, wrócić i sprawdzić rozwój sytuacji. Uczciwe wobec autora, który naprawił błąd jest usunięcie flagi.
X. Za mowę nienawiści, stalking i trolling grozi flaga
Ujmuję ten punkt wyłącznie ze względów formalnych jako jeden z powodów flagowania, gdyż nie jest to kwestia savoir-vivre'u, a zapisów:
- kodeksu karnego,
- kodeksu cywilnego,
- ustawy o ochronie danych osobowych,
- innych ustawach szczególnych.
Źródła:
- J. Kamyczek „Grzeczność na co dzień”, Warszawa 1972
- https://steemit.com/steemit/@thecryptofiend/the-complete-steemit-etiquette-guide-revision-2-0
- https://steemit.com/steemit/@krystle/new-users-guide-to-steemit-etiquette-and-some-handy-tools
- https://steemit.com/community/@papa-pepper/what-is-etiquette
- https://steemit.com/steemit/@countrygirl/steemit-etiquette
- https://steemit.com/steemit-help/@knowledges/etiquette-of-steemit
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Netykieta
- https://www.pcworld.pl/porada/Netykieta-w-serwisach-spolecznosciowych,372401,2.html
- https://web.archive.org/web/20070410002537/http://www.netykieta.dlawas.net/
Ilustracje - domena publiczna PD: H. de Hem w: Anaïs Lebrun de Bassanville, Almanach du savoir-vivre : petit code de la bonne comagnie, Paris 1890
Jest to moja propozycja podejścia do tematu 2. edycji specjalnej "Tematów Tygodnia" - Wokół regulaminu.
Comments