Jak nauczyć się rozróżniać tych bliźniaków i nie czynić Jacka Plackiem, a Placka Jackiem? Proponuję po prostu poznać ich nieco bliżej.
Naprawdę to partykuła, za pomocą której wyrażamy w zdaniach pytających niedowierzanie lub zdziwienie, a w zdaniach oznajmujących podkreślamy prawdziwość opisywanych wydarzeń lub naszych sądów.
We współczesnej polszczyźnie naprawdę jest zrostem, dawniej było wyrażeniem przyimkowym. Podobnymi zrostami są zanim, dlatego czy nareszcie.
Naprawdę jako partykułę zapisujemy zawsze łącznie. W przypadku wątpliwości warto uświadomić sobie, że pisząc "na prawdę" (co w pewnych kontekstach jest poprawne) uzyskujemy komunikat zawierający rzeczownik prawda .
Zatem wystarczy zastanowić się nad tym, czy chcemy wspomnieć o jakiejś prawdzie:
czy po prostu pragniemy podkreślić partykułą nasz komunikat lub zapytać o coś z powątpiewaniem:
Na pewno oznacza tyle co bez wątpienia, na sto procent, jak w banku. Na pewno jest wyrażeniem przyimkowym, a te piszemy rozdzielnie. Pewno to staropolski przymiotnik rodzaju nijakiego (pewny, pewna, pewno), który wyszedł z użycia. Dziś potwierdzając swoją zgodę, niezawodność, niewzruszenie lub wyrażając własne przypuszczenie w jakiejś materii, używamy zwykle przysłówka pewnie, choć w niektórych regionach kraju można jeszcze usłyszeć potwierdzenia "A pewno!", "No pewno!" lub przypuszczenie "Pewno tak będzie".
Jak zapamiętać, że wyrażenie to zawsze należy pisać rozłącznie?
Pomocne może być skojarzenie z jednym z wyrażeń przyimkowych, w których również przyimkowi na towarzyszy przysłówek, a co do którego nie będziemy mieć wątpliwości, że musi być zapisane rozłącznie.
na pewno bo na przykład malowanie na biało
na pewno bo na przykład jajko na miękko
na pewno bo na przykład kurczak na ostro
Jeżeli łatwiej zapada w pamięć łączna pisownia naprawdę, to rozłączną pisownię na pewno można zapamiętać na zasadzie przeciwieństwa.
Poloniści czasem podają taką "regułkę":
"Na pewno na pewno piszemy oddzielnie.
Naprawdę naprawdę piszemy razem."
Być może komuś się spodoba, choć nie ma w niej żadnej mnemotechniki ułatwiającej odróżnienie zapisu danego wyrażenia łącznie lub rozłącznie.
Pomocna (zwłaszcza dla komputerowców i piszących na maszynie) może być za to reguła ósemki. Otóż na pewno i naprawdę mają po 8 znaków. Spacja w na_pewno jest znakiem ósmym (nie możemy jej usunąć), do naprawdę nie dodajemy nic więcej (żadnych spacji). Ósemka - 8 i w nieskończoność będziemy pisać tę ortograficznie mylącą parę poprawnie.
Garść steemitowych błędów:
1. Prawidłowe użycie spacji
2. Krótsze zdania to mniejsze ryzyko błędu
3. Jak prawidłowo cytować
4. Pierwsza osoba liczby pojedynczej - JA - wykonawca czynności
5. Savoir-vivre na Steemit
6. Państwa, miasta, mieszkańcy - pisownia wielką i małą literą
7. Kim jestem, komu składam życzenia? Narzędnik kontra celownik
8. O satyrze słów kilka
9. Wolność słowa - blogi i videoblogi
10. Cytowanie przepisów prawa czyli zaklinanie rzeczywistości
11. Tę czy tą?
12. Ach, te przyimki!
13. Mi, ci, mu
14. Bynajmniej czy przynajmniej
15. Tak że tego...
16. Co z tym miesiącem?
17. Dla Mai i Kai o szyi żmii
18. O imiesłowach i imiesłowowych równoważnikach zdań
19. Półtora czy półtorej?
20. Bym, byś, by, byśmy, byście