Łątka dzieweczka (Coenagrion puella)

Nie jest łatwo sfotografować ważkę. Ruchliwe toto, zwrotne, skore do ucieczki. Na blogu pojawiła się już kiedyś żagnica sina, dziś pora na ważkę o delikatniejszej budowie - prawdziwy klejnocik owadziej urody, a przy tym gatunek pospolity. Łątka dzieweczka (Coenagrion puella) to ważka do wypatrzenia na praktycznie każdej polskiej łące i w parkach, gdyż nie ma specjalnie wyrafinowanych wymagań co do zbiorników wodnych, w których żyją larwy. Byle woda nie płynęła zbyt wartko. Wystarczy mały staw, lekko zarośnięty rów, jakieś oczko wodne.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Do zdjęcia zapozował samiec - intensywnie niebieski z czarnym paseczkowaniem. Samice są zielonkawe i na odwłoku po stronie grzbietowej mają znacznie więcej koloru czarnego.
I znów dyskusyjne nazewnictwo. Skąd pomysł, aby dwupłciowy przecież gatunek, u którego to samce mają nieco wdzięczniejsze ubarwienie ochrzcić nazwą "dzieweczka"? Być może tak się ludziom przez wieki w jakichś językach pokojarzyło i nazwało, ale i sam Linneusz maczał w tym palce, gdyż to on nadał gatunkowi łacinską nazwę Coenagrion puella, a puella to po łacinie dziewczyna. Angielską nazwę azure damselfly translator wyświetla jako 'lazurową damę'. Po niemiecku prawie to samo - Hufeisen-Azurjungfer to 'podkowa lazurowa dziewica'. A lazurowy jest samiec. Nic się nie dodaje.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Gdy zatem zaobserwujecie taką lazurową łątkę dzieweczkę, to pamiętajcie, że lazurowa to samiec. Samica jest dyskretniejsza w ubarwieniu, za to faktycznie bardziej dzieweczka.
Dorosłe ważki latają praktycznie przez całe lato - od maja do końca sierpnia, początku września. Cykl życiowy zamyka w się w jednym roku, a zimuje stadium larwalne (w mulistym dnie zbiornika wodnego).
I jeszcze dane wielkościowe. Łątki dzieweczki nie należą do dużych ważek. Długość szczupłego ciała to około 3,5 centymetra. Gdy łątka siedzi na źdźble trawy, to samicę łatwo przeoczyć - łatwiej wypatrzyć niebieściutkiego samca. W locie owad wygląda za to całkiem okazale, bo rozpiętość skrzydeł (których oczywiście posiada dwie pary) to 4 centymetry.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Łątka dzieweczka (Coenagrion puella), samiec, Moszyce, Dolny Śląsk, Polska,4 lipca 2023
Azure damselfly (Coenagrion puella), male, Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 4 July 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000