Kwitnące drzewa i krzewy

Bardzo nietypowe warunki pogodowe serwuje nam tegoroczna wiosna. W lasach jednocześnie kwitną zawilce i gwiazdnice, miodunki i fiołki, tarniny i czeremchy. W ogordzie prawdziwy wybuch kwiatów. Najobficiej kwitną czereśnie i wiśnie. Przekwitają już śliwy i brzoskwinie. Jabłonie w pąkach - otwierają się ich pierwsze kwiaty. Wśród kwiatów pracuje sporo zapylaczy, ale czy przełoży się to na obfite zbiory? Nie wiem. Obawiam się zbyt wysokich temperatur i zbyt małej ilości opadów. Oby tak nie było, ale 28 stopni w cieniu 7 kwietnia to warunki bardzo specyficzne.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Kwiaty wiśni na tle prawie czarnej zieleni sosen.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Największy ruch owadzi na czereśni. To odmiana Burlat. Wybrałam ją, bo jest wczesna i dzięki temu, że kwitła i zawiązywała owoce przed wylotem nasionnicy trześniówki. Zatem bez oprysków można było cieszyć się owocami bez "dodatku" białka zwierzęcego. Jednak teraz nie można być tego pewnym - gorąca wiosna powoduje, że owady również przyspieszają swoje fazy cykli życiowych.
Na zdjęciu pszoła z wyjątkowo okazałym zbiorem pyłku w koszyczkach. Koszyczek to takie pole na goleniach tylnych odnóży. Jest otoczone włoskami i pozwala zbierać i transportować pożytek do ula lub gniazda.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

A tak wyglądają pąki lilaków w moim ogródku. Kiedyś ich kwitnienie przypadało na okolice weekendu majowego. W tym roku rozkwitną w najbliższym tygodniu.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

I jeszcze kwitnąca brzoskwinia. Zdjęcie zrobiłam 30 marca, a zapewne w przyszłym tygodniu będzie już widać zawiązki owoców.
Jest gorąco, a niebo znów szaro-białawe. Czyżby kolejna fala powietrza z pyłem saharyjskim?

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 30 marca i 7 kwietnia 2024
Twardogora, Lower Silesia, Poland, taken 30th March and 7th April 2024
Camera: Lumix DMC-FZ1000