Kuklik zwisły (Geum rivale)
Wybrałam się raz jeszcze na "kukułkową łąkę", aby ocenić ile mniej więcej roślin znajduje się w tym siedlisku. Oględziny wypadły nieźle - storczyków jest kilkadziesiąt, a przy okazji zauważyłam również grupy kwitnących kuklików zwisłych - również preferujących mokre łąki, ale znacznie pospolitszych w Polsce. Może widzieliście już ich charakterystyczne główki podczas spacerów.
Jak wygląda kuklik zwisły (Geum rivale)? Moim zdaniem wygląda dokładnie tak, jak się nazywa. Jest po prostu zwisłym kuklikiem. :)
A tak na serio, jest to niewielka bylina z rodziny różowatych (Rosaceae Juss.). Caly kwiat jest pięciokrotny (korona, kielich i kieliszek), zapylany przez owady. I teraz ciekawostka - kwiaty są zwisające (purpurowe z zewnątrz, w środku różne - od żółtawych, przez kremowe, do różowych) do momentu zapylenia i rozpoczęcia tworzenia owoców. Gdy zawiązki owoców dojrzewają, kwiaty otwierają się, a szypułki prostują i kuklik przestaje być zwisły. Za to zaczyna być jeszcze bardziej kuklikowaty, gdyż owoc jest zbiorowy i składa się z osadzonych na trzoneczku niełupek.
Udało mi się sfotografować kukliki zwisłe w różnych fazach kwitnienia i owocowania.
Kiedyś kłącza kuklika zwisłego używane były w ziołolecznictwie jako środek przeciwzapalny i ściągający. W niektórych regionach stosowane były również w kuchni jako zamiennik gożdzików - korzenna przyprawa do dań i likierów.
Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Photo: @bowess CC BY-SA 4.0
Photo: @bowess CC BY-SA 4.0
Photo: @bowess CC BY-SA 4.0
Kuklik zwisły (Geum rivale), Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 22 maja 2022
Water avens (Geum rivale), Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 22 May 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000
Comments