Kopytnik pospolity (Asarum europaeum L.)
Czasem niepozorność wiąże się z ciekawymi walorami. Efektownie kwitnące rośliny są zwykle lepiej rozpoznawalne, ale i te mniej efektowne mają swoje roślinne życie, sekrety, niespodzianki.
Na pewno widzieliście kiedyś kopytnik pospolity. Rośnie w lasach, ale też w parkach i czasem w ogrodach. Teraz może nie jest szczególnie modny w ogrodnictwie, ale kiedyś był często sadzony w cienistych zakątkach i pod większymi drzewami. W moim słonecznym ogrodzie na razie nie mam dla niego dobrego stanowiska, ale kopytnik rośnie dziko i mogę go oglądać podczas spacerów.
Kopytnik jest łatwy do zidentyfikowania i tak naprawdę nie można go pomylić z niczym, gdyż jest to jedyny europejski przedstawiciel swojego rodzaju, a należy do rodziny kokornakowatych. Liście mają charakterystyczny nerkowaty kształt, są skórzaste i ciemozielone. Roślina jest zimozielona, więc podobnie jak w przypadku bluszczu, łatwo wypatrzyć ją również w zimie. Liście tworzą często dość gęsty dywan.
A co zobaczymy, jeżeli zajrzymy pod liście? Przede wszystkim sznureczkowate i porozgałęziane kłącza. Charakterystyczny dywan liści powstaje właśnie przez to, że naziemne, pełzające kłącza w sprzyjających warunkach bardzo dokładnie pokrywają powierzchnię ziemi. A wiosną - od marca do maja pod liśćmi znajdziemy również intrygujące kwiaty kopytnika.
Kwiaty to niezła ciekawostka. Ponieważ kopytnik jest zapylany głównie przez padlinożerne muchówki, postawił na atrakcyjność kwiatu dla muchówek. Wizualnie nic specjalnego, woń w sam raz. Kwiaty, w pewnym stopniu również cała roślina, a szczególnie roztarte kłącza mają zapach określany jako pieprzowy, muszkatołowo-pieprzowy albo przypominający kamforę. Dla mnie krótko mówiąc - śmierdzący. Owadom zapylającym to nie przeszkadza, ale dla dzikich i gospodarskich zwierząt jest wyraźnym sygnałem, żeby nie jeść kopytnika. Bardzo słusznie, gdyż roślina jest dość silnie toksyczna - głównie za sprawą silnie drażniącego śluzówki azaronu.
Nie jeść - podziwiać. :)
Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Photo: @bowess CC BY-SA 4.0
Photo: @bowess CC BY-SA 4.0
Kopytnik pospolity (Asarum europaeum L.), Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 22 maja 2022
Asarabacca, European wild ginger (Asarum europaeum L.), Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 22 May 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000
Comments