Kokony na trawie. Mączelkowate

Czy widzieliście kiedyś podczas spacerów takie kłębuszki "waty" na trawie? Są kremowe lub jasnożółte, przypominają też trochę duże krople pianki montażowej. Na szczęście to nie pianka (która nie wiadomo ile lat by się rozkładała), a kokony dość pospolitych, pożytecznych, a jednocześnie słabo znanych owadów.

Męczelkowate (Braconidae) to liczna rodzina owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Tylko w Polsce żyje ich ponad 2000 garunków. Tak - nie ma pomyłki w liczbie zer. Jest to rodzina bardzo ciekawa, bo dość wyspecjalizowana. Otóż larwy mączelkowatych pasożytują na larwach innych owadów. W wielu przypadkach pasożytnictwo to jest korzystne dla człowieka, bo zapobiega gradacji (gwałtownemu wzrostowi liczebności) niektórych szkodników upraw i ogrodów, w innych zapewnia po prostu stabilność w ekosystemach. Do mączelkowatych, które warto mieć w ogródku należy na przykład baryłkarz bieliniak (Cotesia glomerata), którego larwy pasożytują na gąsienicach bielinka kapustnika, a doskonale wiemy, co gąsienice te potrafią zrobić z młodymi kalarepami, kalafiorami czy kapustami.

Larwy mączelkowatych powoli zjadają swojego gospodarza, a na przepoczwarzenie udają się w trawiastą krainę łagodności, gdzie tworzą takie właśnie kłębuszki kokonów. W kokonie znaleźć można kilka poczwarek.
Nie niszczmy kokonów - pozwólmy mączelkowatym spokojnie się przepoczwarzyć.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Mączelkowate (Braconidae), kokony, Goszcz, Dolny Śląsk, Polska. 8 maja 2022
Braconid wasp (Braconidae), cocoons, Goszcz, Lower Silesia, Poland, taken 8 May 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000