Karłątek ryska (Thymelicus lineola)

Karłątek ryska to mały motyl z rodziny powszelatkowatych (Hesperiidae). Ta rodzina ma w naszym kraju aż 17 reprezentantów, ale wizerunek tudzież PR takiej "drobnicy" w ludzkich kręgach nie jest najlepszy. Sukces, gdy człowiek w ogóle takiego motylka zauważy.

Do rozpoznawania karłątki też nie są najłatwiejsze. Sfotografowany karłątek ryska różni się od karłątka leśnego tylko ciemnym zakończeniem buławki czułka, więc nie ma co liczyć na to, że określimy gatunek osobnika w ruchu. Po siedlisku też nie za bardzo, bo i karłątek ryska i karłątek leśny lubią obrzeża lasów i śródleśne drogi. Za to na łąkach i w ogrodach dominuje już karłątek ryska.

Imagines karłątków można spotkać właśnie teraz - w lipcu i sierpniu. Żywot imago jest dość krótki. Wkrótce samice złożą na wybranych gatunkach traw jaja, z których wyklują się gąsienice. Gąsienice podjedzą sobie dobrze przed zimą i w tym stadium będą zimować. Wiosną wyjdą z kryjówek i dalej będą jadły i rosły. Do przepoczwarzania przystąpią w czerwcu, a w wakacje wylecą jako zdolne do rozrodu imagines. I tak w kółko - jedno pokolenie rocznie.

Zdjęcie udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Karłątek leśny (Thymelicus lineola), Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 17 lipca 2022
Essex skipper (Thymelicus lineola), Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 17 July 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000