Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis)

Nasz polski klimat umiarkowany to nie jest coś, co gady lubią najbardziej. Dlatego mamy ich mało i nie osiągają one szczególnie imponujących rozmiarów. O ile węże w wielu osobach wywołują lęk i obawę, to tyle żółwie i jaszczurki to zwierzęta bardzo sympatyczne.
Wśród rodzimych gadów największa jest szansa na spotkanie z jaszczurką zwinką (Lacerta agilis) - śliczną, delikatną, łagodną. 100% uroku. Szansa jest największa, gdyż spośród gadów jest to gatunek najliczniejszy i niestroniący od ludzkich siedzib. Zawsze jakaś mieszka u mnie w zakamarkach obok tarsu, czasem wygrzewa się na betonowej podmurówce płotu. Niestety mam teraz małe szanse na sesje zdjęciowe w ogródku, gdyż pies i kot skutecznie płoszą mi modeli i modelki.

Angielska nazwa tej jaszczurki - sand lizard wskazuje na lubiane siedliska. I zgodnie z tą nazwą udało mi się wypatrzyć zwinkę na małej plaży przy zbiorniku Szperek w Antoninie. W godzinach przedpołudniowych jaszczurki lubią się wygrzewać i trwać w bezruchu, dlatego dobre zdjęcie zrobiłam stareńkim IXUSem, który czasem w rodzinie nazywamy pieszczotliwie "ziemniaczkiem", bo o jego matrycy litościwie nie będziemy już wspominać.

Na zdjęciach widać samiczkę. Samce mają zielony brzuch, a w okresie godowym zielenieją również na bokach i grzbiecie.
Wyraźna brązowa plamka przy końcu głowy to ucho. Bardzo piękne oczy, łapki z pazurkami. Łuski ułożone bardzo gęsto i przyozdobione eleganckim wzorem.
Ogon długi, równiutki. Zwinki są zdolne do autotomii - odrzucenia ogona w sytuacji wymagającej ratowana życia, ale ta zwinka jeszcze takiej przygody nie miała.

Zwinki mieszkają w wykopanych norkach, również w norce składają jaja. Nie opiekują się młodymi. Jedzą drobne bezkręgowce, także szkodniki roślin, dlatego dobrze, gdy mieszkają w ogrodach i są naturalnym wrogiem różnych roślinnych podgryzaczy.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis), samica, Antonin, Wielkopolska, Polska, 20 lipca 2020
Sand lizard (Lacerta agilis), female, Antonin, Greater Poland, Poland, taken 20 July 2020
Camera: Canon IXUS 220HS