Ebrechtella tricuspidata - mały zielony pająk

Ten mały zielony pająk z rodziny ukośnikowatych (Thomisidae) jest w Polsce pospolity i liczny. Jednak ma problem podobny do wielu gatunków drobnych zwierząt - "słaby PR" - nie jest znany, nie jest kojarzony z nazwy. Ba, nawet nie posiada polskiej nazwy, więc niech roboczo pozostanie łacińska ebrechtella.

Znacie pewnie stwierdzenie Phineasa Barnuma - „nieważne, co o mnie mówią, ważne, żeby poprawnie pisali nazwisko”. I z tym jest u ebrechtelli kiepsko, bo w internecie jest bardzo często podpisywana jak kwietnik (Misumena vatia) - pająk z tej samej rodziny, ale znacznie większy, o innym kształcie odwłoka i innych opcjach kolorystycznych.

U ebrechtelli występuje wyraźny dymorfizm płciowy, stąd z całą pewnością można stwiedzić, że na fotografiach widoczna jest samica. Samice mają ciało o długości około 6 mm, samce zaledwie 3 mm. Głowotułów i przednie nogi samic są zielone, u samców brązowe, brunatne. Samice mają okazały i wypukły odwłok, jasnozielony z czerwonawym wzorkiem, odwłok samców jest szczuplejszy i niższy, brązowy od spodu, z zieloną plamą na górnej powierzchni.

Gatunek ten lubi ciepło i wilgoć. Preferuje lasy sąsiadujące z akwenami wodnymi, wilgotne łąki, nieprzesuszone ogrody. Dorosłe osobniki można napotkać od maja do lipca. Pająki te nie przędą sieci łownej, polują aktywnie - zaczajają się na kwiatach lub liściach i wykonują szybki atak na potencjalną ofiarę. W 2011 roku przeprowadzono również badania wskazujące na fakt, że urozmaicanie diety tego gatunku przez nektar jest ważne dla utrzymania prawidłowego wzrostu i metabolizmu. Stąd częsta ich bytność w kwiatach.
Rozmnażanie również jest ciekawe. Po zapłodnieniu samica składa rodzaj woreczka z jajami w specjalnie w tym celu zwiniętym liściu. Myślę, że widzieliście nieraz taki "inkubator" na pzykład na drzewach owocowych. Samica sprawuje również swoisty rodzaj opieki nad jajami - pilnuje ich i zajada potencjalnych owadzich jajożerców.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0
Ebrechtella tricuspidata, samica, Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska. 4 maja 2022
Ebrechtella tricuspidata, female, Twardogóra, Lower Silesia, Poland, taken 4 May 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000