Dzięciołek (Dryobates minor)

Dzisiejszy leśny spacer z psem zapowiadał się nieciekawie. Zimno (zaledwie 3 stopnie na plusie) i silny wiatr sprawiły, że pozostałe opcje spacerów odpadły w przedbiegach. Do nieodległego lasu z zawilcami, które zapewne dziś miałyby szczelnie pozamykane kwiaty, trzeba iść przez pola, a stawy Doliny Baryczy, gdzie pewnie byłoby ciekawie ornitologicznie to również bardzo wietrzne miejsca. Pozostał zatem większy las moszycki, który z racji powierzchni i wyrośnięcia drzew pozwala nieco ukryć się przed wiatrem i nawet wczesną wiosną jest w nim wyraźnie cieplej niż na otwartych przestrzeniach. Niestety na podstawowej trasie spaceru nie ma tam zbiorowisk wczesnowiosennych kwiatów.

Jednak przyroda ma to do siebie, że zawsze sprawi jakąś niespodziankę. Dziś był to dzięciołek (Dryobates minor) - najmniejszy z polskich dzięciołów, urocze i ciekawskie ptaszę.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Do zdjęcia pozuje samiczka. Samce mają czerwoną czapeczkę na główce. Dzięciołek jest malutki - wielkością zbliżony do wróbla. Ale od razu widać, że to dzięcioł. Po pierwsze ubarwienie - grzbiet i główka są typowo "dzięciołowe" z czarno-białym wzorem. Po drugie sylwetka - od razu widać, że dzięcioł. Na pniaczku siedzi w pionie, ogonkiem się podpiera. Od innych polskich dzięciołów pstrych (białogrzbietego, dużego, średniego i białoszyjego) łatwo odróżnić go po wielkości oraz po bieli brzucha i podbrzusza - u pozostałych gatunków są tam czerwone i różowe piórka, u dzięciołka nie.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Jako najmniejszy z dzieciołów, dzięciołek ważący 20-25 gramów nie jest szczególnie silnym kowalem. Żeruje głównie na mocno już spróchniałych pniach, chętnie szuka też pokarmu w koronach drzew, na drobniejszych gałązkach.
Jego obecność w "spacerowym" lesie była dość zaskakująca, bo w całym kompleksie dominuje sosna, a dzięciołek zdecydowanie woli lasy inne niż bory, chętnie wybiera też doliny rzeczne. Jednak obrzeża tego lasu mają spore domieszki drzew liściastych, a i do pól i łąk niedaleko. W każdym razie dzięciołek zaobserowowany.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Dzięciołek (Dryobates minor), samica, Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, 2 kwietnia 2023
Lesser spotted woodpecker (Dryobates minor), female, Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken 2 April 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000