Drozd śpiewak (Turdus philomelos)

Tego sympatycznego ptaka znacie na pewno - ze słyszenia. To drozd śpiewak lub po prostu śpiewak (Turdus philomelos) z rodziny drozdowatych. Śpiewak, bo śpiewa dużo, głośno i ciekawie. Samce często siadują na dachu lub wysokim drzewie i koncertują.

Drozdy śpiewaki zamieszkują lasy, parki, różnego typu zadrzewienia. Bardzo często słychać je w miastach, gdziekolwiek znajdują się skupiska drzew - śpiewają na cmentarzach, w zieleńcach miejskich, w sąsiedztwie rzek, na osiedlach o starszej zabudowie, gdzie pomiędzy budynkami znajduje się starodrzew.

Na czym polega ta niezwykłość śpiewu drozda śpiewaka? Już sama liczba wykorzystywanych zwrotów robi wrażenie. Jeden zwrot to na przykład ku-ku kukułki, trzciniak w swoich piosenkach używa czterech zwrotów (kere-kere kit-kit ryba-ryba rak-rak). Drozd śpiewak ma w repertuarze ponad 100 zwrotów. Uczy się ich zarówno od rodziców, pobratymców z gatunku, jak i od innych ptaków. Mało tego - próbuje powtarzać dźwięki, które słyszy w środowisku, a które bynajmniej nie są organiczne. Kiedyś drozdy podchwytywały gwiżdżące czajniki, teraz dzwonki telefonów. Na własne uszy słyszałam śpiew imitujący syrenę karetki pogotowia.

Jak wygląda ten utalentowany śpiewak? Bardzo skromnie. Jest niewielki, ma brązowy wierzch ciała, a pierś i brzuszek kremowe w cętki w kształcie grocików.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Drozd śpiewak (Turdus philomelos), Goszcz, Dolny Śląsk, Polska, 18 lipca 2022
Song thrush (Turdus philomelos), Goszcz, Lower Silesia, Poland, taken 18 July 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000