Czaple białe w Dolinie Baryczy

Wydawałoby się, że całkiem niedawno pisałam o wiośnie i ptactwie na stawach Pelagia, Amalia Wielka i Amalia Mała w Dolnie Baryczy, a minęły już dwa miesiące i mamy pełnię lata. Po raz kolejny odwiedziłam pobliskie stawy i zdecydowanie warto było!

Czaple białe (Ardea alba) po raz pierwszy widziałam na Węgrzech. Wprawdzie odnotowano już wtedy pierwszy lęg tego gatunku w Polsce (1997), ale tylko w jednym miejscu - nad Biebrzą. Minęło 20 lat i czaple białe mogę obserwować w środku lata na najbliższym kompleksie stawów.

Czaple białe to piękne duże ptaki o śnieżnobiałym upierzeniu. Wielkością są zbliżone do znanych wszystkim czapli siwych i tak jak one latają ze zgiętą esowato szyją.

Jak widać nie mają problemu z "dogadaniem się" z innymi ptakami. Spokojnie brodzą w towarzystwie żurawi (Grus grus), gęgaw (Anser anser) i mew śmieszek (Chroicocephalus ridibundus).

To wesołe towarzystwo żerowało na stawie Pelagia, tymczasem na Małej Amalii pływała śliczna rodzina łabędzi krzykliwych (Cygnus cygnus).

I jeszcze jeden rzut oka (obiektywu?) na drugą stronę grobli na staw Pelagia. W sąsiedztwie niewielkiej wyspy buja się na lekko falującej wodzie duże stado mew śmieszek, a na słupkach suszą się dwa kormorany (Phalacrocorax carbo). Już dobrze podeschnięte, bo siedzą ze złożonymi skrzydłami. Kormorany mają namakające pióra, więc po nurkowaniu i przełknięciu rybiej zdobyczy, muszą chwilkę posiedzieć aby obeschnąć.
Niestety nie udało mi się podejść bliżej - ptaszęta sprytnie wybrały kołki odległe od każdego brzegu, ale i tak kormorany bardzo łatwo można rozpoznać po sylwetce. To jedyni w Polsce przedstawiciele rzędu głuptakowych, więc nie można ich z niczym pomylić.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Ptaki w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy, Nowa Wieś Goszczańska, Dolny Śląsk, Polska, 7 lipca 2022
Birds in Barycz Valley Landscape Park, Nowa Wieś Goszczańska, Lower Silesia, Poland, taken 7 July 2022
Camera: Lumix DMC-FZ1000

p.s. Miałam dzisiaj nic nie publikować, ale tak się ucieszyłam z faktu, że wraca openhive.chat, że jednak czaple. :)