Brodziec piskliwy (Actitis hypoleucos)
Brodziec piskliwy (Actitis hypoleucos) to malutki przepiękny ptak z rodziny bekasowatych (Scolopacidae). Mam szczęście mieszkać w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Wprawdzie na spacer to trochę za daleko, ale odległość jest w sam raz na przejażdżkę rowerem lub dojazd do wybranej ścieżki przyrodniczej lub szlaku, pozostawienie samochodu na parkingu i pętlę wokół wybranych stawów.
Na stawach w sąsiedztwie miejscowości Żeleźniki fotografowałam już rybitwy. Tym razem zdjęcia zrobiłam podczas spaceru wzdłuż mniejszych zbiorników hodowlanych pomiędzy stawami Henryk Nowy i Henryk Stary. Zdjęcia brodźca piskliwego to nie lada gratka. Gatunek ten objęty jest całkowitą ochroną, ale rozporządzenie wprowadza dodatkowo zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących oraz zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie. Zatem fotograf-amator nie może jak łoś leźć gdzieś w trzcinowiska albo ostępy, w których siedzą brodźce. Trzeba czekać na okazję, gdy to brodziec przyleci w "mniej prywatne" rejony i da się sfotografować.
Photo: @bowess CC BY-SA 4.0
Brodziec w locie przypomina trochę nietoperza. Ten śmigał nisko nad wodą i wylądował na zwalonym pniu - blisko brzegu i tym samym drogi, którą spacerowaliśmy. Natychmiast "przywarowałam" w trawie i zrobiłam kilka zdjęć zanim brodziec śmignął w sobie tylko znanym kierunku.
Zdjęcia wyszły dość zaskakująco ze względu na oryginalne faktury. Wiał lekki wietrzyk, więc powierzchnia wody ma kreseczkowate marszczenia, a odarty z kory pień ma ciekawe ślady żerowania (niestety nie wiem, kto to tak elegancko jadł).
Photo: @bowess CC BY-SA 4.0
I jeszcze kilka słów o samy brodźcu piskliwym. Nazwa pochodzi od wysokiego glosu i "piosenki", w której wielokrotnie powtarzane jest hidididi, hididi. W Polsce jest nieliczny a populacja nierównomiernie rozmieszczona, ale jeżeli środowisko mu odpowiada (tak jak Dolina Baryczy), to udaje się go zaobserwować lub usłyszeć.
Charakterystyczny jest biały brzuch i ciemniejsze pióra na linii oka oraz jasna brew powyżej. Brodziec piskliwy jest niewiele większy od wróbla, a przynależność do rodziny bekasowatych objawia się długim i wąskim dziobem oraz dość długimi nogami.
Ciekawostką jest wielkość jaj składanych przez samice tego gatunku. Zapewne wielu z Was słyszało o kiwi jako o swoistym rekordziście (jajo waży 20-25% masy ciała samicy). Brodziec piskliwy zaś składa nie jedno, a 4 jaja. Przy czym każde waży ponad 25% masy ciała samicy. Gniazdo budowane jest na ziemi, a młode są zagniazdownikami - krótko po wykluciu są zdolne do wyjścia z gniazda i samodzielnego żerowania.
Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Brodziec piskliwy (Actitis hypoleucos), Żeleźniki, Dolny Śląsk, Polska, 23 kwietnia 2023
Common sandpiper (Actitis hypoleucos), Żeleźniki, Lower Silesia, Poland, taken 23 April 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000
Comments