Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)

Zawitały i do mojego ogródka. Choć media straszyły, że gryzą i masowo pchają się do domów i mieszkań, zachowywały się dość przywoicie. Biedronki azjatyckie.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) należy do tej samej rodziny (Coccinellidae) co nasz swojska biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata_). Pochodzi oczywiście z Azji, w Polsce po raz pierwszy odnotowano jej obecność w 2006 roku w Poznaniu. Od tego czasu w Polskę idziemy - obserwowana jest w wielu miejscach, zwraca uwagę zazwyczaj wtedy, gdy masowo szuka miejsc do zimowania.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Morfologicznie jest bardziej "szalona" od polskiej siedmiokropki czy dwukropki. Kropek może mieć bardzo wiele, średnio, mało albo i wcale. Kropki mogą być mniejsze i większe. Kolor tła okryw od czerwonego, przez różne odcienie pomarańczowego, ciemną żółć, tło może też być czarne (wtedy kropki są czerwone lub pomarańczowe). Na przedpleczu ma czarny wzór przypominający trochę literę M. Rozmnaża się szybko (nawet 5 pokoleń w jednym roku), zjada mnóstwo mszyc. Gdy mszyc brakuje, zjada jaja innych biedronek, inne drobne stawonogi, pyłek, nektar, nadgryza owoce. Niepokój może budzić fakt, że jako gatunek inwazyjny początkowo nie ma naturalnych wrogów, a masowe pojawy mogą spowodować, że w sadach nadgryzionych owoców będzie troszkę za dużo.

Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Złą sławę w polskich mediach biedronce azjatyckiej przyniosło przede wszystkim to, że znacznie częściej w kontakcie z człowiekiem używa gryzącego aparatu gębowego. U osób wrażliwych ugryzienie może wywołać reakcję alergiczną. Polskie biedronki są w tym zakresie znacznie przyjaźniejsze - stąd zapewne zwyczaj brania ich na dłoń i recytowanie różnych wierszyków czy zaklęć pogorowych (Biedronko, biedronko, co jutro będzie - pogoda czy deszcz?). Biedronki azjatyckie takich zabaw nie lubią. Lepiej ich nie chwytać, nie podstawiać im palców. Oprócz ugryzień odstraszaja również wydzielaną hemolimfą, która jest mocno plamiąca. Ze względu na tę substancję nie należy również miażdżyć owadów - na meblach ogrodowych czy ubraniu pozostaną trwałe plamy.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Twardogóra, Dolny Śląsk, Polska, 11 lipca 2023
Harlequin ladybug, Twardogora, Lower Silesia, Poland, taken 11th July 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000