Porosty w zimiowym lesie

Zimowe spacery są bardziej melancholijne - oczy mają mniej kolorów do chwytania, spokojniejsze - bez pościgów za motylami i bez tej wiosenno-letniej dynamiki zmian - jutro coś zakwitnie, coś przekwitnie, coś przebiegnie, rozepnie sieć, wyrośnie.
Można za to wniknąć w inny wymiar i kontemplować cudowne mikroświaty. Wiem, że nie tylko ja je lubię - w tych sceneriach rozgrwają się kolejne części czeskiej gry Samorost. :)


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

W jednej z głównych ról w światch tych występują porosty - przykład przepięknej symbiozy grzybów i glonów, coś w swej istocie zupełnie innego od pozostałych gatunków naszej biosfery.
Maleńki świat jest zaskakująco egzotyczny i bogaty w kształty, kolory. Na zdjęciu na pewno chrobotek (Cladonia), ale nie potrafię stwierdzić czy rogokształtny (Cladonia subulata (L.) Weber ex F.H. Wigg.), czy po bokach rogokształtny a pośrodku strzępiasty (Cladonia fimbriata). Nie chciałam niszczyć plechy, aby sprawdzić, czy to jeden organizm, ale z góry wyglądał na jeden.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Tu podobny elegancki chrobotek. Bardzo malownicze trąbki - formalnie podecja.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

A to prawdopodobnie chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina (L.) Weber ex F.H. Wigg.). Pewności nie mam, bo w Polsce mamy jeszcze trzy gatunki o podobnej budowie. Więcej pewności można zyskać próbując chrobotka - reniferowy ma gorzki smak. No ale akurat byłam po obiedzie.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Tu ten sam chrobotek ale w towarzystwie innego gatunku mchu - bardzo malowniczy kontrast barwny.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

I jeszcze jeden gatunek - pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes (L.) Nyl.). Piękny kształt, piękny kolor. Z suchej gałązki tworzy prawdziwy mikrokosmos.

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Moszyce, Dolny Śląsk, Polska, styczeń 2024
Moszyce, Lower Silesia, Poland, taken January 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000